Jeśli używasz siekiery wystarczająco długo, istnieje prawdopodobieństwo, że rączka zostanie w pewnym momencie uszkodzona lub całkowicie pęknie a ty będziesz się zastanawiał jak wymienić rękojeść siekiery. To nic niezwykłego – drewno nie trwa wiecznie, bez względu na to, jak dobrze się nim zajmiesz – i możesz stosunkowo łatwo wymienić uchwyt i to niezależnie od typu użytkowego siekiery.

Nowy trzonek do siekiery

Po pierwsze, będziesz potrzebować nowego uchwytu do siekiery. To od ciebie zależy, czy go kupisz, czy zrobisz własnoręcznie.  Jeśli nie znasz się na drewnie i jego obróbce, łatwo możesz go zepsuć lub się zniechęcić. Dlatego polecamy zakup zamiennego uchwytu – często siekiery będą miały standardowe ucha. Najlepiej zmierzyć jego wewnętrzną średnicę i dobrać na tej podstawie trzonek. Jeśli kupisz zbyt duży łatwo możesz go zmniejszyć używając po prostu noża.

Wybierając nową rękojeść siekiery dokładnie zmierz grubość ucha. Na zdjęciu mały toporek w pochwie
Photo by Ronan Furuta on Unsplash

Potrzebne narzędzia

Będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi i materiałów eksploatacyjnych, aby wymienić rękojeść siekiery. Są to:

  • zestaw klinów: drewniany + metalowy,
  • młotek i młotek drewniany,
  • nóż,
  • papier ścierny.

Jeśli nie wiesz jakie dokładnie kliny kupić zapytaj obsługę w sklepie – doradzą tak samo, jak w przypadku tego, jaką siekierę kupić.

Jak wymienić rękojeść siekiery – usuń stary trzonek

Pierwszym krokiem do wymiany złamanej rączki jest usunięcie tego, co z niej zostało z głowni siekiery. Aby to zrobić, należy użyć młotka i uderzać w głowicę, aby wybić to, co zostało. Ponieważ górna część rękojeści jest „zaklinowana” w uchwycie, uchwyt będzie tam tylko odrobinę szerszy. Z tego powodu należy stukać od dołu i od góry. Możesz użyć wiertarki, aby rozwiercić stare kliny i ułatwić wybicie trzonka. Po usunięciu większości polecamy użyć papieru ściernego, aby usunąć wszelkie drewno wciąż tkwiące w uchu topora – szczególnie, jeśli rączka była wklejona w obuch. Wskazówka – zaznacz siekierę, aby wiedzieć, gdzie jest dół i góra.

Jak wymienić rękojeść siekiery – zamontuj nowy uchwyt

Gdy głownia siekiery zostanie wyczyszczona z pozostałości starego uchwytu, można przystąpić do montażu nowego. Wiele rączek kupionych w sklepie będzie miało wstępnie wykonane zwężenie na końcu trzonka, które można dopasować do siekiery. Ma także nacięcie na klin. Zaznacz, gdzie kończy się to nacięcie, ponieważ da ci to wizualny znak  jak głęboko twoja rączka musi wejść w głownię. Podczas dopasowywania uchwytu wykonaj pomiary, ponieważ niektóre uchwyty mogą odstawać bardziej niż inne i może być konieczne nieco wydłużenie nacięcia. Najpierw spróbuj włożyć uchwyt rękami. Następnie możesz użyć młotka lub kawałka drewna i uderzyć w dolną część rękojeści, aby wbić ją w oko topora. Bądź ostrożny! Narzędzia metalowe, takie jak młotki, mogą uszkodzić, a nawet złamać drewno rękojeści. Nie używaj metalowych narzędzi do wbijania uchwytu!

Jak wymienić rękojeść siekiery – klinowanie uchwytu

Kiedy uchwyt jest już zamontowany, należy go zamocować klinem. Wymaga to wbicia cienkiego kawałka prostokątnego drewna – klina – w szczelinę. Zestaw klinów powinien być dołączony do rękojeści, jednak drewniany klin możesz zrobić samemu. Jeśli twój klin jest szerszy niż oko topora, możesz go zwęzić za pomocą piłki do drewna lub dłuta. Aby zabezpieczyć rękojeść umieść klin w fabrycznej szczelinie rękojeści i ostrożnie go wbij. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby upewnić się, że nie pęknie w czasie wbijania. Niektórzy używają kleju do drewna, aby utrzymać wszystko na miejscu. Zamiast tego zalecamy użycie stalowego klina jako wykończenia. Możesz użyć zwykłego stalowego klina lub możesz wybrać okrągły stalowy klin, który jest jeszcze lepszy, ponieważ wypycha drewno równomiernie we wszystkich kierunkach. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz wbij go w poprzek drewnianego klina.

Na zdjęciu siekiera uniwersalna wbita w kołek do rąbania drewna, poniżej leżą porąbane szczapy.
Obraz Jerzy Górecki z Pixabay

Jak wymienić rękojeść siekiery – ostatnie poprawki

Jeśli naprawdę chcesz, możesz dodać klej do drewna, aby wypełnić wszelkie luki, które mogą się pojawić. Chociaż nie powinno być żadnych, jeśli zachowasz odpowiednią ostrożność. Jeśli drewniany trzonek jest niezabezpieczony, można go posmarować cienką warstwą oleju, np. lnianego albo konopnego. Należy zrobić to za pomocą miękkiej szmatki. Nasącz ją olejem, a następnie wypoleruj nią trzonek i pozostaw do wyschnięcia. Teraz możesz cieszyć się swoją starą – nową siekierą!

 

2 KOMENTARZE

  1. […] Jak sama nazwa wskazuje są to siekiery, do każdego zadania, znane również jako siekiery gospodarskie. Charakteryzują się średniej długości toporzyskiem oraz prostą głowicą. Taka siekiera nadaje się do rąbania drewna na opał czy ścinania niewielkich drzew i krzewów. Także nie obce jej zadania ogrodnicze oraz drobne prace leśne. siekiery uniwersalne mają wagę głowni od 1,2 do 2,5 kg. W produkcji siekier uniwersalnych przoduje Juco. Zazwyczaj mają drewniane trzonki, które łatwo wymienić. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here