Wybór odpowiednich butów do biegania to nie lada wyzwanie. Obuwie nie tylko musi być ponadprzeciętnie wygodne, ale także odpowiednio dopasowane do podłoża, po którym zamierzamy biegać. Jak wybrać najlepsze buty biegowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym kierować się przy wyborze butów do biegania?

Współczesny rynek oferuje niezwykłą różnorodność butów przeznaczonych do biegania. W sklepach znajdziesz buty o najróżniejszych wzorach i kolorach, wyposażone w innowacyjne technologie, specjalne pianki itp. Ciężko domyślić się, czego tak naprawdę potrzebujemy, a co jest tylko chwytem marketingowym.

Aby wybrać odpowiednie buty do biegania, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • podłoże, po jakim będziesz biegać najczęściej,
  • kształt Twojej stopy,
  • dopasowanie stopnia amortyzacji do Twojej wagi,
  • rozmiar obuwia,
  • wygodę i Twoje indywidualne preferencje. 

Zacznijmy od rodzaju podłoża. Jeśli zamierzasz biegać po utwardzonych chodnikach, bieżniach czy trasach żwirowych, powinieneś postawić na lekkie obuwie, które będzie idealnie przylegać do Twoich stóp. W przypadku biegów po miękkich nawierzchniach (w tym błotnistych) lepiej sprawdzą się buty typu „trial” o dobrej przyczepności i agresywnej rzeźbie bieżnika. Dobrym pomysłem dla niezdecydowanych są buty uniwersalne. 

Kolejna ważna kwestia to amortyzacja. Buty z wysoką amortyzacją są dobre dla osób początkujących, cięższych oraz dla tych, które cenią sobie wysoki komfort i chcą zapewnić najwyższą ochronę swoim stopom i stawom. 

Ogromne znaczenie ma wygoda! Buty nie mogą chlapać, uciskać czy powodować dyskomfortu. Stopa powinna być dobrze osadzona na cholewce. Nie powinna się ruszać. Pamiętaj, że intensywny wysiłek sprawia, że stopy puchną. Aby zadbać o swój komfort podczas biegu, postaw na buty nawet o rozmiar większe. Największy palec musi mieć dużą swobodę ruchu, dlatego warto zapewnić mu przynajmniej 0,5 cm luzu.

Stopy pronujące, supinujące i neutralne – o co chodzi?

Za kształt stopy uznaje się sposób układania jej podczas kontaktu z nawierzchnią. Możemy wyróżnić stopy: 

  • pronujące, 
  • supinujące,
  • neutralne. 

Pierwszy typ wskazuje, że stopa mocno „dociska” do środka podczas chodzenia czy biegania. Buty powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej strony. Stopy supinujące są przeciwieństwem stóp pronujących. Większy ciężar opiera się na ich zewnętrznych częściach. Odpowiednie buty dla takich stóp to te o dobrej amortyzacji. W przypadku stóp neutralnych ciężar rozkładany jest równomiernie podczas poruszania. Osoby posiadające stopy neutralne powinny postawić na obuwie amortyzujące pozbawione stabilizatora. 

Jakość wykonania ma znaczenie

Buty biegowe poddawane są intensywnej eksploatacji. Dlatego ważne jest, aby wyróżniały się doskonałą jakością i nieprzeciętną wytrzymałością. Postaw na model znanej marki, która do produkcji obuwia wykorzystuje wyłącznie najlepsze, wysokogatunkowe materiały. W sklepie Sneaker Peeker znajdziesz m.in. obuwie firmy Under Armour. Propozycją są np. innowacyjne buty Under Armour Charged Rogue 2 stworzone z myślą o wszystkich miłośnikach biegania. Obuwie przeznaczone jest zarówno dla amatorów joggingu, jak i dla zaprawionych biegaczy. Na stronie dostępne są modele w różnych rozmiarach i kolorach. Z pewnością znajdziesz tam coś odpowiedniego dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here