Czy środki przeczyszczające mogą pomóc w odchudzaniu?

0
1134

Jeżeli od lat usiłujesz bezskutecznie schudnąć, nic dziwnego w tym, że zaczynasz już szukać szybkich sposobów na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Przeszkadza ci twoje odbicie w lustrze. Nawet jeśli starasz się pracować nad swoją samooceną, z tyłu głowy ciągle świta ci myśl, że nigdy nie będziesz wartościowym człowiekiem z tak dużą zawartością tkanki tłuszczowej pod skórą. Oczywiście są to brednie, ale skoro w nie wierzysz, najlepiej by było rozprawić się z samą przyczyną problemu. Najprawdopodobniej właśnie dlatego myślisz o tym, by sięgnąć po środki przeczyszczające na odchudzanie i to z ich pomocą osiągnąć w końcu swój cel.

Skuteczność środków przeczyszczających pozostawia jednak sporo do życzenia w tej kwestii. Pomijając już to, że są one niebezpieczne dla zdrowia i można je przyjmować wyłącznie sporadycznie w leczeniu doraźnym, to gdyby nawet uznano je za bezpieczne, w żaden sposób nie przyczyniłyby się one do szybszego zrzucania wagi. To preparaty, które mają wyłącznie ułatwiać wypróżnienie. Pobudzają jelita do skurczu oraz transportują wodę z organizmu do kału, dzięki czemu ten może szybciej przesuwać się w dół układu pokarmowego. W ten sposób szybciej dochodzi do wypróżnienia, ale to wcale nie oznacza, że pozbywasz się tego, co przed chwilą zjadłeś. Szybsza przemiana materii nie jest równoznaczna z szybszym zrzucaniem wagi. Nawet jeśli chodzisz to toalety z większą częstotliwością, oznacza to tylko tyle, że pozbywasz się materii zalegającej w jelitach. Czujesz się lżej i możesz nawet zauważyć spadek wagi, ale tracisz wyłącznie tę wodę i resztki pokarmów, których prędzej czy później pozbyłbyś się zupełnie naturalnie. Tkanka tłuszczowa dalej pozostaje więc tam, gdzie była wcześniej.

Sięgając zbyt często po środki przeczyszczające na odchudzanie, możesz natomiast zrobić sobie wielką krzywdę. W dużych dawkach doprowadzają one m.in. do nadmiernej aktywności jelit, co jest równoznaczne z silnymi bólami brzucha oraz ciągłymi biegunkami. A jeśli zaczynasz się zbyt często wypróżniać, tracisz olbrzymie ilości wody, co może doprowadzić do odwodnienia objawiającego się skrajnym uczuciem zmęczenia i totalnym brakiem energii. Środki przeczyszczające mogą też poważnie uszkodzić twoje jelita. Im częściej je łykasz, tym szybciej tracisz naturalną zdolność do oczyszczania organizmu, przez co po ich odstawieniu możesz mieć problem z normalnym wypróżnieniem. Jelita mogą się od nich całkowicie uzależnić. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych problemów zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here