Chorób narządu wzroku jest wiele. Jednym z nich jest zaćma – szeroko rozpowszechnione schorzenie, dotykające przede wszystkim osoby starsze. Dysfunkcja może jednak pojawić się w każdym wieku, a nieleczona doprowadzić do poważnego upośledzenia ostrości widzenia, a nawet ślepoty. W razie diagnozowania zaćmy jedynym skutecznym sposobem jej wyleczenia jest chirurgiczne usunięcie. Wyjaśniamy, jak przebiega operacja usunięcia zaćmy oraz podpowiadamy, jak powinno wyglądać odpowiednie postępowanie pozabiegowe.

Zaćma – przyczyny

Zaćma, znana również pod nazwą katarakty, to zaburzenie widzenia polegające na zmętnieniu soczewki. Przyczyny jej pojawienia się są różne, jednak skutki zawsze sprowadzają się do utraty klarowności widzianego obrazu. Pomimo tego, że schorzenie najczęściej występuje u seniorów, tak diagnozuje się je również i w przypadku młodszych osób. Ma to związek przede wszystkim z wadami wrodzonymi i genetycznymi predyspozycjami, ale także z: chorobami metabolicznymi, przyjmowaniem niektórych leków, urazami oka, długotrwałą pracą przy komputerze, zanieczyszczeniem środowiska, stresem, paleniem papierosów czy nadmierną ekspozycją na promienie UV. Informacje na temat objawów zaćmy znajdziesz na https://zdrowo.pl/nauka/jakie-badania-stosuje-si%C4%99-w-diagnostyce-za%C4%87my.

Jak przebiega operacja usunięcia zaćmy?

Na chwilę obecną, jedyne skuteczne leczenie zaćmy polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Poprzedza go diagnostyka okulistyczna, która pozwala na kwalifikację i dokładne rozpoznanie stopnia zaawansowania schorzenia.

Jak przebiega operacja usunięcia zaćmy? Zabieg opiera się na metodzie fakoemulsyfikacji. Oznacza to, że działania podejmowane przez lekarza odbywają się w obrębie wnętrza torebki soczewki. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 min. Przy pomocy ultradźwięków lekarz dokonuje mikroskopijnych nacięć rogówki. Dzięki temu jest w stanie rozbić znajdujące się w torebce soczewki zmętniałe wnętrze, usunąć je, a w jego miejsce wstawić nową, wewnątrzgałkową soczewkę. Nie ma potrzeby szycia rogówki, gdyż rana sama zasklepia się po upływie około 48 godzin.

Postępowanie po operacji usunięcia zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Po zabiegu pacjent pozostaje jeszcze na kilka godzin pod obserwacją. Gdy jednak wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, wypuszczany jest do domu tego samego dnia. Przez około dobę na operowanym oku należy pozostawić założony przez lekarza opatrunek. Pierwsza kontrolna wizyta wyznacza jest z reguły na następny dzień.

Po operacji usunięcia zaćmy, przez kilkanaście pierwszych dni, nie wolno dotykać ani przemywać oka, co ma zapobiec ewentualnej infekcji. Należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego, schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów, co mogłoby doprowadzić do wzrostu ciśnienia w oku.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here