Czasem następuje taki czas, że musimy kupić telefon dla seniora: rodzica lub dziadka. Najlepszym procesem wyboru jest po prostu zmodyfikowana wersja tego samego procesu, przez który przechodzi każdy użytkownik telefonu komórkowego. 

Zdecyduj, co ma robić nowy telefon dla seniora

Zbadaj dodatkowe funkcje, które mogą być pomocne lub nawet niezbędne w telefonie komórkowym dla starszych użytkowników. Są to funkcje takie jak dostępność, bezpieczeństwo, dostęp i pomoc techniczna dla użytkowników. Również możliwość wybrania „szybkiego połączenia” jest bardzo ważną opcją. Jest też wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając nowy telefon.

Jakie są rodzaje telefonów dla seniorów?

Istnieją dwa typy telefonów zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb starszych użytkowników. Podstawowym telefonem komórkowym dla seniorów jest zwykle tradycyjny telefon z klawiaturą, zaprojektowany z myślą o prostocie funkcji i łatwości użytkowania. Pozwalający na podstawowe pozostawanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi: wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie wiadomości. Łatwe w obsłudze smartfony z uproszczonymi ekranami głównymi sprawią, że będzie prostszy w obsłudze niż w przypadku standardowego telefonu. Sprawdzą się też dobrze jako pierwszy telefon dla dziecka. Jeśli senior już czuje się dobrze z technologią może chcieć telefonu, który niekoniecznie był zoptymalizowany dla seniorów. Najlepiej sprawdzone opcje obejmują wtedy podstawowe telefony głównych producentów. Mogą być one dobrym wyborem dla starszych użytkowników. Zwłaszcza jeśli mają w pobliżu znajomych i rodzinę, którzy są gotowi pomóc w konfiguracji, instalacji aplikacji i rozwiązywaniu problemów.

Starsze osoby często wybierają telefon ze zwykłą klawiaturą, by móc używać go bezpiecznie.
Obraz Sabine van Erp z Pixabay

Telefon dla seniora – nowsze funkcje czy uproszenie?

Seniorzy potrzebują różnych telefonów w różnych momentach życia z różnych powodów. Tata mógł pokochać swój mały ekran smartfona w 2014 roku, ale drżenie palca w dzisiejszych czasach może utrudnić trafienie we właściwe miejsce na ekranie. Dla niego idealnym rozwiązaniem może być uproszczenie ze smartfona na telefon z klawiaturą z dużymi, łatwymi do naciśnięcia przyciskami. Z drugiej strony, nawet ci niezłomni, którzy powiedzieli, że nigdy nie zrezygnują ze swoich telefonów z klawiaturą, mogą w końcu rozważyć dokonanie tego skoku teraz. Zwłaszcza gdy ich przyjaciele z łatwością wysyłają SMS-y i SnapChaty z przyjaciółmi i wnukami na ogromnych, jasnych ekranach HD. Dorzuć duże ikony, głośnik i inne fajne funkcje, takie jak pisanie głosowe, a nawet najbardziej oporni seniorzy mogą spojrzeć na nie przyjaznym wzrokiem. Jeśli nasz senior jest aktywny lub prowadzi własny biznes, można zawsze sprezentować mu smartfon do pracy.

Czy przy wyborze telefonów dla seniorów należy wziąć pod uwagę łatwość obsługi i / lub kwestie sensoryczne?

 

Duże przyciski, jasne ekrany i dodatkowe poziomy głośności w telefonach dla seniorów nie są przypadkowe. Są to wbudowane funkcje projektowe, które pomagają uczynić telefon komórkowy dla starszych użytkowników bardziej dostępnym i łatwiejszym w użyciu. Nie każdy telefon komórkowy przeznaczony dla masowego konsumenta można łatwo zmodyfikować. Zwłaszcza pod kątem oczu, uszu i palców, które nie w pełni sprawne. Dlatego też zwróć uwagę na te kwestie.

Łatwość obsługi

Podczas gdy młodsi użytkownicy zawsze wydają się szukać cieńszych, mniejszych i lżejszych telefonów, jednak starsze osoby mogą mieć problem z utrzymaniem dużych, ultra cienkich telefonów. W takim przypadku poszukaj telefonu, który jest łatwy w obsłudze i trudny do upuszczenia. Takie kryterium spełnia chociażby telefon pancerny. Rozważ żelowe etui, które ułatwia chwytanie, lub etui pancerne zabezpieczające w razie upadku.

Telefon z dużymi ikonami jest świetny dla starszych osób.
Obraz rupert B. z Pixabay

Zgodność z aparatami słuchowymi

Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie posiadają aparat słuchowy sprawdź, które telefony są z nim kompatybilne. Jak wiadomo każde urządzenie ma swoje pole elektromagnetyczne, dlatego też nie każdy telefon będzie nadawał się dla osoby z aparatem słuchowym. Inne funkcje ułatwień dostępu, których należy szukać i zważyć podczas oceny telefonów dla seniorów:

  • zakres głośności i łatwość dostępu do regulacji głośności,
  • alarmy wibracyjne / sterowanie wibracjami dla użytkowników niedosłyszących,
  • migające lub podświetlane powiadomienia na ekranie o przychodzących połączeniach lub SMS-ach,
  • opcja zestawu głośnomówiącego (która może zmniejszyć zakłócenia statyczne i zakłócenia w aparatach słuchowych),
  • wybieranie głosowe i pisanie głosowe i inne funkcje ułatwień dostępu, które mogą ułatwić seniorom korzystanie z telefonów,
  • jak trudno jest uzyskać pomoc dotyczącą telefonu, jeśli go potrzebuję?,
  • dostępne poziomy usług, godziny i języki wsparcia technicznego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here