Stare urządzenie postanowiło odmówić ci współpracy, więc zastanawiasz się jak wybrać nowy telefon. Jest kila rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać nowy telefon? To nie łatwe zadanie! Na zdjęciu telefon marki Samsung, leżący na blacie wraz z słuchawkami.
Obraz Firmbee z Pixabay

Jak wybrać nowy telefon – do czego będę go używać?

Aby zawęzić pole poszukiwań nowego telefonu, powinno się przed zakupem określić – po co mi on? Do czego będę go używać? Ponieważ jeśli szukasz smartfona do pracy, wybierzesz go z innej gamy urządzeń niż telefon do gier. Tak samo jeśli chodzi o zakup telefonu dla kogoś, wybierając telefon dla seniora weźmiesz pod uwagę inne kryteria niż wybierając telefon dla dziecka.

Jak wybrać nowy telefon – na co zwrócić uwagę?

Procesor

Procesor twojego smartfona, znany również jako chipset lub SoC, jest komponentem odpowiedzialnym za prawie wszystko, co działa na twoim smartfonie. Zasadniczo jest to mózg systemu, a większość z tych procesorów jest również wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji. Wydajny procesor nie tylko umożliwia bezproblemowe działanie urządzenia, ale jest również w stanie ulepszyć inne czynniki.

RAM

W przypadku pamięci RAM odnosi się to do pamięci systemowej używanej przez smartfony do przechowywania danych używanych przez aktywne aplikacje. Posiadanie wystarczającej ilości pamięci RAM może pozwolić na uruchomienie większej liczby aplikacji w tle, co znacząco wpływa na komfort pracy wielozadaniowej. Jednak niektóre smartfony przełamują wszelkie bariery i instalują w swoich smartfonach aż 12-16 GB pamięci RAM. Takie telefony służą jedynie graczom. Jeśli jesteś kimś, kto używa swojego telefonu tylko do połączeń, SMS-ów, aplikacji WhatsApp i łatwego przeglądania, możesz wybrać 3-4 GB pamięci RAM. Dla zaawansowanych użytkowników coś w okolicach 6-8 GB jest w porządku.

System operacyjny

Sprowadza się do dwóch opcji – Android lub iOS. Wybór jest w rzeczywistości bardziej skomplikowany, niż sobie wyobrażasz, ponieważ oba systemy operacyjne mają pokaźną listę zalet i wad. Jeśli jesteś kimś, kto lubi majstrować przy swoim urządzeniu i dostosowywać je do swoich potrzeb, należysz do zespołu Android. Jeśli podoba ci się prosty, potężny system operacyjny, który otrzymuje ciągłe aktualizacje oprogramowania i jest obsługiwany przez dłuższy okres, jesteś zespołem iOS.

Wyświetlacz

Rozmiary wyświetlaczy smartfonów wydają się stale rosnąć i nieustannie przekraczają granice tego, czego oczekiwalibyśmy od rozmiaru wyświetlacza smartfona. Sugerujemy cokolwiek powyżej 5,7 cala, abyś mógł naprawdę zanurzyć się w grach i mediach. Jeśli chodzi o typy wyświetlaczy, masz wyświetlacze LCD i AMOLED. Wyświetlacze AMOLED mają lepszy kontrast i ciemniejszą czerń. Pomagają również w oszczędzaniu baterii, ponieważ wyłączają wszystkie czarne piksele w telefonie, aby wyświetlić „prawdziwą czerń”. Następnie masz także różne rozdzielczości, takie jak Full HD, Full HD + Quad HD. Chociaż QHD zapewnia ostrzejszy obraz, różnica między FHD i QHD nie jest zbyt widoczna, szczególnie dla niewprawnego oka.

Pamięć wbudowana

Obecny standard to 64 GB w modelach z niższej półki i od 128 GB do 512 GB w modelach flagowych. Zalecamy wybór powyżej 64GB, ponieważ zapewni to wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie danych, a także pobieranie aplikacji do syta. Zwróć też uwagę na telefony z możliwością rozbudowy pamięci.

Bateria

Standard żywotności baterii we flagowych smartfonach to ponad 6 godzin pracy na ekranie. Wszystko, co ma większą pojemność, może przeważnie pozwolić osiągnąć 8-10 godzin odpalonego ekranu. Dlatego przed zakupem urządzenia sprawdź testy baterii w internecie. Spróbuj też sprawdzić, czy telefon, który planujesz kupić, ma przyzwoity tryb oszczędzania energii.

Aparat

Telefony z jednym tylnym aparatem są teraz niezwykle rzadkie. Zwykle dostajesz główny obiektyw, który ma największą liczbę MP, obiektyw portretowy i obiektyw szerokokątny. Masz też kilka dodatków, które niektórzy producenci dodają, takich jak czujnik ToF (Time of Flight), obiektyw makro i soczewka z filtrem kolorowym.

Ładowanie indukcyjne to obecnie standard w produktach Apple.
Obraz allenalwaysbusy z Pixabay

Jak wybrać nowy telefon – co jeszcze?

Warto sprawdzić, czy telefon posiada dodatkowe opcje takie jak:

4 KOMENTARZE

  1. […] Zbadaj dodatkowe funkcje, które mogą być pomocne lub nawet niezbędne w telefonie komórkowym dla starszych użytkowników. Są to funkcje takie jak dostępność, bezpieczeństwo, dostęp i pomoc techniczna dla użytkowników. Również możliwość wybrania „szybkiego połączenia” jest bardzo ważną opcją. Jest też wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając nowy telefon. […]

  2. […] Być może słyszałeś, jak ludzie mówią: „Shazaamuj tę piosenkę”. Bez wątpienia aplikacja Shazam jest najpopularniejsza wśród aplikacji do wyszukiwania utworów. Posiada trzypanelowy kuszący interfejs. A aplikacja jest niesamowicie szybka w rozpoznawaniu piosenek. Chociaż reklamy w bezpłatnej wersji są trochę denerwujące. Po zidentyfikowaniu utworu aplikacja na Androida oferuje różne opcje. Na przykład możesz odtworzyć fragment piosenki, obejrzeć jej wideo na YouTube, zaśpiewać do tekstu i wiele więcej. Aplikacja zawiera również wyskakujące narzędzie, które identyfikuje muzykę podczas korzystania z innych aplikacji. Następnie masz dostępną w trybie offline usługę Shazam, która automatycznie identyfikuje utwór, gdy użytkownik wróci do trybu online. Aplikacja Shazam może również identyfikować plakaty, czasopisma i filmy za pomocą aparatu, nie wspominając o wbudowanym czytniku kodów QR. Możesz także odkrywać listy utworów, aby zobaczyć, które utwory są popularne w twojej okolicy i stuknąć ikony aplikacji muzycznych, takich jak Spotify i Muzyka Google Play, aby słuchać całych utworów. Must have na każdym nowym telefonie! […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here