Najnowocześniejsze technologie takie jak ładowanie indukcyjne, czyli ładowanie bezprzewodowe podnoszą funkcjonalność dzisiejszych telefonów. Jednak jak działa ta technologia i czy jest bezpieczna i wygodna?

Co to jest ładowanie indukcyjne?

Bezprzewodowe ładowanie to technologia umożliwiająca ładowanie na (bardzo) krótkich dystansach bez użycia kabli. Zaletą ładowania indukcyjnego jest to, że jest szybsze i łatwiejsze, ponieważ nie trzeba za każdym razem podłączać i odłączać – wystarczy położyć urządzenie na ładowarce bezprzewodowej. Wygląda też schludniej. Istnieją różne konkurencyjne standardy ładowania bezprzewodowego. Najpopularniejszym jest Qi (wymawiane „chee”), które zostało poparte przez wszystkie większe firmy. Apple umieściło bezprzewodowe ładowanie w swoich najnowszych modelach iPhone’a, a Samsung robi to od lat. Stworzyli również szeroką gamę bezprzewodowych ładowarek Samsung, które współpracują ze wszystkimi telefonami z wbudowanym ładowaniem bezprzewodowym Qi. Niedawno OnePlus, Motorola i Huawei włączyły ładowanie bezprzewodowe do swoich telefonów.

Ładowarki Aplle są drogie, jednak kompatybilne z wszystkimi urządzeniami z ładowaniem Qi
Obraz Jessie J z Pixabay

Ładowanie indukcyjne, które telefony są kompatybilne?

Kilka telefonów ma wbudowane ładowanie bezprzewodowe. Inne telefony wymagają wymiany tylnej obudowy. Są one zbudowane tak, aby pasowały do ​​konkretnych telefonów, więc upewnij się, że wybierasz właściwy.  Jeśli etui do ładowania bezprzewodowego nie jest dostępne dla twojego telefonu, możesz zamiast tego użyć uniwersalnego adaptera, umożliwiającego obsługę ładowania bezprzewodowego nawet znacznie starszym urządzeniom. Dzięki temu niezależnie od rodzaju możesz mieć telefon z ładowaniem indukcyjnym. Świetnie się to sprawdza zwłaszcza przy smartfonach do pracy.

Telefony i tablety z wbudowanym ładowaniem bezprzewodowym Qi

Jeśli twój telefon jest jednym z pojawiających się tutaj urządzeń, wystarczy kupić bezprzewodową ładowarkę. Pamiętaj, że nie musisz kupować ładowarki bezprzewodowej wyprodukowanej przez tę samą firmę co twój telefon, np. bezprzewodowe ładowarki Samsung działają dobrze z iPhone’em X.

 • Apple iPhone: 12 Pro Max, 12 Pro, 12, 12 mini, SE 2020, 11 Pro Max, 11 Pro, 11, XS Max XS, XR, 8, 8 Plus,
 • Samsung Galaxy: S21 Ultra, S21 Plus, S21, Z Fold 2 5G, Z Flip 5G, Note 20 Ultra, Note 20, S20 FE, S20 Ultra, S20 Plus, S20, Z Flip, Note 10 Plus 5G, Note 10 Plus, Note 10, S10 5G, S10 Plus, S10, S10e, Note 9, S9, S9 +, Note 8, S8, S8 +, S7, S7 Edge (i więcej urządzeń),
 • Sony: Xperia 1 II, Xperia 10 II, Xperia XZ3, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 (i więcej urządzeń),
 • LG: Velvet, G8 ThinQ, G7 ThinQ, V30, G6 (tylko wersja amerykańska), G4 (opcja), G3 (opcja) (i więcej urządzeń),
 • OnePlus: 8 Pro,
 • Nokia: 9.3 PureView, 9 PureView, 8 Sirocco,
 • Huawei: P40 Pro +, P40 Pro, Mate 30 Pro, P30 Pro, Mate 20 Pro,
 • Motorola: Edge +, X Force, Droid Turbo 2, Moto Maxx,
 • Microsoft Lumia: 1520, 1020, 930, 929, 928, 920,
 • Google: Pixel 4 XL, Pixel 4, Pixel 3 XL, Pixel 3,
 • Nexus: Nexus 6, Nexus 5,
 • BlackBerry: Priv (i więcej urządzeń).

Ładowanie indukcyjne: czy potrzebuję adaptera?

Jeśli twój telefon pojawił się na powyższej liście potrzebujesz jedynie ładowarki indukcyjnej. Jeśli twojego telefonu tam nie ma, potrzebujesz uniwersalnego adaptera i ładowarki bezprzewodowej. Możesz je uzyskać dla telefonów z portami Micro USB (np. Android) i portami Lightning (np. IPhone). Masz do wyboru adapter wewnętrzny, który wsuwa się z tyłu obudowy oraz adapter zewnętrzny, który wisi na zewnątrz. W większości przypadków zalecamy adaptery wewnętrzne.

Ładowarki indukcyjne pozwalają na łądowanie kilku urządzeń na raz.
Obraz Jessie J z Pixabay

Ładowarki bezprzewodowe

Gdy już ustalisz, że twój telefon ma wbudowane ładowanie bezprzewodowe lub dodasz do niego adapter, potrzebujesz tylko ładowarki bezprzewodowej. Dostępnych jest wiele bezprzewodowych ładowarek Qi, w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Możesz kupić ładowarki Qi do swojego biurka, samochodu, a nawet przenośne zestawy akumulatorów Qi. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu naładujesz telefon w każdej chwili. Dodatkowo pozwoli ci go podładować, na przykład jadąc autem. Dostępne są bowiem ładowarki – uchwyty, które możesz zamontować w aucie. Dzięki temu zawsze masz ładowarkę pod ręką.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here