W dzisiejszych czasach kawa jest napojem pijanym przez większość osób dorosłych, a coraz częściej sięgają po nią osoby w wieku nastoletnim. Dla jednych jej picie jest rytuałem, dla innych służy podniesieniu ciśnienia krwi oraz pobudzeniu. Ciekawostki o kawie przepełniają internet oraz półki księgarni, warto jest jednak rozpocząć jej poznawanie od przeczytania historii jej rozpowszechnienia.

Historia kawy

Kawa ma swoje korzenie w Afryce, skąd przewędrowała do krajów arabskich, a następnie pojawiła się w Europie i na całym świecie.

Początkowo ziarna kawowca, mające czerwony kolor, były spożywane na surowo, bez jakiejkolwiek obróbki. Ze sfermentowanych owoców produkowano wina, które nazywano winem Arabii, było to wynikiem tego, iż według praw Koranu zabronione było spożywanie jakichkolwiek produktów alkoholowych oraz pobudzających. Napój był spożywany podczas ceremonii religijnych, a z czasem zaczęto traktować go jak lek.

Wraz z opracowaniem sposobu obróbki ziaren, bardzo podobnego jaki stosuje się obecnie, powstały napój zyskał wielu zwolenników, przede wszystkim w Jemenie. Ze względu na fakt, iż palona kawa cieszyła się dużym popytem, co z kolei wiązało się z ogromnymi korzyściami materialnymi, miasto strzegło opracowanej technologii.

Przełom w historii kawy miał miejsce w piętnastym wieku, gdy zaczęła być powszechnie spożywana, a jej handel rozszerzył się na północ, przede wszystkim do Kairu i Konstantynopola. Ponadto w Stambule sto lat później odnotowano powstanie pierwszych kawiarnii. Lokale stały się głównym miejscem spotkań towarzyskich, a ich aranżacje przykuwały uwagę zarówno gości jak i przechodniów. Z czasem ilość kawiarni oraz sklepów sprzedających kawę wzrosła, a gdy już wszyscy pijali napój w zaciszu swoich domów, wówczas zaczęto pracować nad udoskonaleniem techniki jej parzenia. W tym okresie zaczęto również eksperymentować z dodatkami takimi jak cukier, cynamon, goździki. Czasem wydaje nam się, że wszystkie wariacje kawowe, z którymi możemy się obecnie spotkać, są wynalazkiem dwudziestego pierwszego wieku, może nas więc zadziwić fakt, iż zostały one wymyślone kilkaset lat temu. W internecie możemy znaleźć wiele zadziwiających informacji na temat kawy, które nierzadko rozwiewają krążące o niej mity.

Obecnie nie mieści nam sie w głowach, iż kawa może być dla nas niedostępna, ziarna możemy kupić w każdym sklepie, ponadto mamy wybór wielu rodzajów oraz dostawców, jednak kilkaset lat temu za wywóz ziaren lub sadzonek kawowca z Jemenu groziła kara śmierci.

Więcej ciekawostek znajdziesz na zalajkowane.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here