Gry mobilne były kiedyś proste, nie były zbyt intensywne i prawie każdy telefon mógł obsłużyć wszystko, jednak teraz konieczny jest telefon do gier mobilnych. Z biegiem czasu sprawy stawały się coraz bardziej złożone. Z zeszłorocznego telefonu mogą nie działać dzisiejsze gry, a producenci nie ułatwiają sprawy. Kiedy w ciągu ostatniej dekady w samej tylko linii Samsung Galaxy pojawiło się około 100 różnych modeli, jak można powiedzieć, który jest najlepszy do gier mobilnych?

Gry na iOS

Zanim zagłębimy się w znalezienie dobrego tabletu lub telefonu do gier z systemem Android, omówimy iOS. Jeśli szukasz najlepszego urządzenia do gier firmy Apple, o wiele łatwiej jest dowiedzieć się, które jest najlepsze w danym momencie. Jeśli chcesz przejść na iOS, spójrz tylko na najnowsze i najdroższe urządzenie. W przeciwieństwie do Androida, iOS jest dostępny tylko na urządzeniach, które wydaje sam Apple, więc musisz się tylko martwić o kilka linii produktów. Najlepszym telefonem do gier z systemem iOS będzie najnowsza flagowa linia iPhone’a.

PekemonGo to gra dostępna dla Android i Apple iOS. Wymaga jednak dobrej jakości telefonu do gier z wytrzymałą baterią.
Obraz Mimzy z Pixabay

Gry na Androida

Wybór urządzenia z Androidem do gry jest o wiele bardziej skomplikowany niż iOS. Jednak zyskujesz większą swobodę w wyborze telefonu lub tabletu, a zazwyczaj zapłacisz mniej niż w przypadku Apple. Większość złożoności wyboru urządzenia działającego na Androidzie polega na tym, że specyfikacje między modelami mogą być bardzo podobne, a producenci mają tendencję do ukrywania rodzaju sprzętu używanego w ich telefonach.

Telefon do gier: wyświetlacz – jakie są rodzaje?

Kupując tablet lub telefon, musisz się martwić o trzy rzeczy: rozdzielczość, liczbę pikseli na cal i typ panelu. Rozdzielczość jest łatwa. Im wyższa, tym lepiej. Czasami zamiast wymiarów ekranu producenci używają terminów takich jak Quad High Definition (QHD) lub Ultra High Definition. Te terminy, choć w swej istocie mają charakter opisowy, są w większości po prostu żargonem marketingowym. Prawdopodobnie znasz już UHD, ponieważ jest to termin marketingowy związany również z telewizorami.

PPI  – piksele na cal

Piksele na cal (PPI) to liczba obliczana bezpośrednio na podstawie rozmiaru i rozdzielczości wyświetlacza. Do wyprowadzenia tej liczby służy fantazyjne równanie, ale jest to głównie marketingowe. Z reguły wyświetlacz o mniejszym rozmiarze będzie miał wyższy PPI niż wyświetlacz o większym rozmiarze przy tej samej rozdzielczości. Dzieje się tak, ponieważ im mniejszy ekran, tym więcej pikseli musi być upakowanych w obszarze.

Rodzaj wyświetlacza

Rodzaj wyświetlacza, z którego korzysta Twój telefon lub tablet, może mieć duży wpływ na odwzorowanie kolorów i zużycie baterii. Dwie duże technologie, na obecnym rynku, to wyświetlacze ciekłokrystaliczne z przełączaniem w płaszczyźnie (IPS) i organiczna dioda elektroluminescencyjna z aktywną matrycą (AMOLED / OLED). Spośród dwóch typów wyświetlaczy AMOLED / OLED jest bardziej pożądany. Diody OLED umożliwiają oświetlenie na piksel i nie wymagają podświetlenia. Ponieważ każda dioda LED emituje własne światło, można ją również wyłączyć, więc gdy widzisz czerń na wyświetlaczu OLED, wygląda o wiele mniej wyblakłą niż na wyświetlaczu IPS.

Telefon do gier – procesor

Najnowsze chipsety mobilne wykorzystują ośmiordzeniowe procesory i nie wszystkie te rdzenie przekładają się na czystą wydajność. Patrząc na tablet lub telefon, zwykle zobaczysz, że procesor ma dwa różne wskaźniki szybkości. Co to oznacza dla Ciebie, jeśli interesujesz się tylko grami? Cóż, może to oznaczać, że więcej rdzeni niekoniecznie oznacza większą moc obliczeniową. Jednak dobrze zoptymalizowany telefon do gier to także świetny smartfon do pracy – udźwignie wiele aplikacji otwartych jednocześnie.

Odpowiednio duży wyświetlacz pozwoli chociażby na wyświetlenie szachownicy i gry wirtualno - fizycznej jednocześnie.
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay

RAM – ile potrzebujesz?

Specyfikacje pamięci o dostępie swobodnym (RAM) są dużo łatwiejsze w obsłudze niż procesory. Pamięć RAM to w zasadzie ilość danych, które Twoje urządzenie może mieć jednocześnie aktywnych i gotowych do użycia. W przypadku gier oznacza to tekstury, geometrię poziomów, modele postaci i nie tylko. Urządzenia mobilne nadal używają stosunkowo niewielkiej ilości pamięci RAM w porównaniu z komputerami PC, a nawet konsolami. Szukając urządzenia do gry, im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Celuj w co najmniej 3 GB i spróbuj więcej. Najlepsze telefony mają od 6 do 8 GB, a to dużo.

Telefon do gier: GPU – czy to ważne?

Mobilne układy GPU są niemal refleksją, ponieważ wszystkie używają systemu na chipie. Przy tego rodzaju konstrukcji nie ma prawdziwego oddzielnego procesora graficznego, takiego jak na komputerze PC. Zamiast tego GPU jest sparowany z procesorem. Jeśli kupisz wysokiej klasy procesor, otrzymasz wysokiej klasy procesor graficzny. Nie ma prawdziwego oddzielenia tych dwóch za pomocą urządzeń mobilnych. W związku z tym nie ma prawdziwego powodu, aby wybierać urządzenie oparte na jego GPU.

4 KOMENTARZE

  1. […] Można śmiało powiedzieć, że oba te telefony oferują najwyższą wydajność, jeśli chodzi o codzienną prędkość i moc. Huawei, jak zawsze, ma własny niestandardowy procesor, który ma osiem rdzeni i wbudowany modem 5G. Jest podobny w najbardziej istotnych aspektach do procesora Samsunga, niezależnie od tego, czy masz wersję zasilaną Exynos, czy Snapdragon. Różnica dotyczy pamięci RAM i dostępności pamięci. Jeśli chodzi o moc baterii to 4500 mAh w Samsungu w porównaniu z baterią 4200 mAh w Huawei nie robi dużej różnicy. Przynajmniej nie na tyle, aby dokonać radykalnej zmiany. Samsung umieszcza również więcej pamięci RAM w swoich telefonach, oferując 12 GB w S20 + w porównaniu z 8 GB w Huawei. Oba telefony świetnie sprawdzą się jako telefon do gier. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here