Twój telefon nie chce się włączyć? Nie rozpaczaj! Postępuj zgodnie z naszymi sprawdzonymi wskazówkami, a możesz przywrócić swoje urządzenie do działania. Najgorszym koszmarem każdego właściciela smartfona jest próba odpalenia telefonu i stwierdzenie, że nic się nie dzieje. Czarny ekran bez śladu życia oznacza katastrofę. Jakie są powody, dla których twój telefon lub tablet może się nie włączyć? Przyjrzyjmy się niektórym przyczynom i rozwiązaniom.

Telefon nie chce się włączyć: problemy z ładowaniem

Jak to często bywa, najbardziej oczywista przyczyna jest zwykle właściwa. Jeśli wcześniej nie zauważyłeś żadnych oznak nieprawidłowego działania telefonu, problem może być prosty, jak brak energii w baterii. Najczęściej wiąże się to z problemami z ładowaniem.

Jedną z przyczyn niedziałającego telefonu jest problem z ładowaniem
Photo by Andreas Haslinger on Unsplash

Sprawdź swoje połączenia

Po pierwsze, sprawdź oczywiste punkty. Czy na pewno pamiętałeś o naładowaniu telefonu? Ładowarka nie została częściowo wyjęta z gniazdka elektrycznego? Czy gniazdo zasilania działa? Sprawdź, czy telefon się nie ładuje. Jeśli tak, sprawdź dalej.

Brud i kurz

Następnie upewnij się, że nie ma kurzu, brudu ani innego gruzu zatykającego port USB na kablu ładującym lub port ładowania telefonu. Pamiętaj, połączenia są delikatne. Najlepszym sposobem na usunięcie brudu z portów jest użycie puszki ze sprężonym powietrzem.

Rozwiąż problem z kablem

Kable do ładowania USB są znane z nieprawidłowego działania z powodu kaprysu. Możesz sprawdzić integralność kabla, używając go z innym urządzeniem i sprawdzając, czy działa. Jeśli nie działa to czas kupić nowy.

Telefon nie chce się włączyć: wykonaj cykl zasilania

Wszyscy doświadczyliśmy zawieszonego telefonu. Ekran nie reaguje i żaden z przycisków nie działa. Ale czy wiesz, że telefon może również zawiesić się w stanie wyłączonym? Jeśli twój telefon się nie włącza, jednym z rozwiązań jest wykonanie przerwania cyklu zasilania. W przypadku urządzeń z wymienną baterią wystarczy wyjąć baterię, odczekać kilka sekund i włożyć ją ponownie. Jeśli nie masz wymiennej baterii, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania urządzenia przez kilka sekund. W zależności od producenta może być konieczne przytrzymanie go przez około 10 do 30 sekund.

Telefon nie chce się włączyć: sprawdź swoją baterię

Jeśli masz pewność, że twój sprzęt do ładowania działa, a przerwanie cyklu zasilania nie rozwiązało twoich problemów, czas zwrócić uwagę na baterię telefonu. Jakość większości baterii do telefonów i tabletów zaczyna gwałtownie spadać po kilku latach użytkowania. W końcu całkowicie umrą. Inne rodzaje uszkodzeń również mogą nieodwracalnie wpłynąć na akumulator. Ciecze, spadanie na twarde powierzchnie i ekstremalne temperatury mogą sprawić, że bateria stanie się bezużyteczna.

Sprawdź, czy bateria jest zasilana

Po podłączeniu telefonu lub tabletu do ładowarki poczekaj minutę, aby zobaczyć, czy ikona baterii pojawi się na ekranie. Jeśli tak, bateria jest w porządku i możesz przejść do następnych kroków. Alternatywnie możesz zobaczyć migające małe czerwone (lub inne) światło. Jeśli to zrobisz, oznacza to, że bateria nie ma wystarczającej mocy, aby włączyć lub wyświetlić jakiekolwiek treści na ekranie. Pozwól mu ładować się przez 30 minut, a następnie spróbuj ponownie. Nie widzisz ikony baterii ani kontrolki? Może to oznaczać, że bateria jest wyczerpana i wymaga wymiany. Jeśli twój telefon ma wymienną baterię, możesz kupić nową i wymienić samemu. W przypadku telefonów bez wymiennych baterii musisz zanieść telefon do punktu naprawy.

Telefon nie chce się włączyć: sprawdź ekran

Oczywiście telefon może być włączony bez twojej wiedzy. Zepsuty ekran może sprawiać wrażenie, że nie ma zasilania. Na szczęście łatwo jest zorientować się, czy przyczyną jest ekran. Przytrzymaj przycisk zasilania przez 30 sekund, aby upewnić się, że telefon zdecydowanie się włącza, a następnie odczekaj co najmniej dwie minuty, aby umożliwić ukończenie procesu uruchamiania. Teraz po prostu zadzwoń do siebie z innego telefonu. Jeśli dzwoni telefon, winę ponosi ekran. Jeśli tak się nie stanie, musisz kontynuować szukanie przyczyny.

Telefon nie chce się włączyć: użyj komputera do rozwiązywania problemów

Jeśli nadal nie możesz uruchomić urządzenia, możesz wymusić jego włączenie za pomocą komputera. Google zapewnia nieco zawiłą serię kroków, przez które możesz przejść. Uprościliśmy je poniżej:

  • Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB.
  • Ładuj przez 15 minut.
  • Odłącz kabel od urządzenia (nie od komputera).
  • Ponownie podłącz kabel w ciągu 10 sekund od odłączenia.
  • Ładuj urządzenie przez kolejne 30 minut.
  • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez pięć sekund.
  • Stuknij Uruchom ponownie na ekranie.

Jeśli nie widzisz opcji Uruchom ponownie, przytrzymaj przycisk zasilania przez kolejne 30 sekund.

Ładowanie indukcyjne to obecnie standard w produktach Apple.
Obraz allenalwaysbusy z Pixabay

Telefon nie chce się włączyć: telefon umarł

Jeśli nic tutaj nie zadziałało, być może nadszedł czas, aby zmierzyć się z rzeczywistością, że potrzebujesz nowego telefonu. Sprawdź jak wybrać nowy telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here