Kiedy przychodzą goście, chcemy zachwycić ich na każdym polu. Również podczas zwykłego rodzinnego obiadu mamy ochotę czasem zostać mistrzem kuchni. Warto zatem znać dobry przepis na idealnie gładkie purée, które świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań obiadowych!

Purée – co to jest?

Purée to danie z warzyw lub roślin strączkowych, które po ugotowaniu zmielono lub przetarto przez sito w celu uzyskania kremowej konsystencji. Podstawowym składnikiem purée są najczęściej ziemniaki. Zatem gdy zdecydujemy się na klasyczne purée ziemniaczane pierwszym krokiem do jego zrobienia będzie wybór odpowiednich ziemniaków. Te dzielą się bowiem na różne typy kulinarne. Do przygotowania purée najlepsze będą ziemniaki typu BC lub C. Mają one dużo skrobi, dlatego też po ugotowaniu łatwo się rozpadają. Kiedy już kupimy ziemniaki możemy przystąpić do najważniejszego – przygotowania idealnie gładkiego purée.

Idealnie gładkie purée – lista składników

Przepisów na purée ziemniaczane jest w sieci mnóstwo. Każdy zawiera coś innego w swoim składzie. Jednak przeglądając je bardzo dokładnie możemy znaleźć listę składników podstawowych, bez których purée nie będzie idealne. Wśród nich są:

  • ziemniaki (lub inne warzywa) – najlepsze będą ziemniaki typu C, które po ugotowaniu same się rozpadają,
  • masło – najlepiej prawdziwe śmietankowe, które ma 82% tłuszczu, w wersji wegańskiej i wegetariańskiej można użyć margaryny (o ile będzie miała ona co najmniej 80% tłuszczu),
  • śmietana lub jogurt – jogurt naturalny w wersji dla osób, które dbają o linię, najlepsza będzie gęsta śmietana 18%, można użyć też śmietanki kokosowej w wersji wegetariańskiej i wegańskiej, ale może ona lekko zmienić smak purée,
  • gałka muszkatołowa – tajemny składnik, który odpowiada za charakterystyczny smak purée,
  • sól i pieprz – do smaku.

Oprócz podstawowych składników możemy dodać także dowolne dodatki, jak chociażby mieszać 2 – 3 rodzaje warzyw, można dodać też podsmażony boczek i cebulkę, ale wtedy nie będzie już idealnie gładkie.

Puree z batatów to świetna alternatywa dla puree ziemniaczanego. Nie tylko wyróżnia się kolorem, ale i smakiem.
Obraz Bilal Benabidi z Pixabay

Idealnie gładkie purée – jak zrobić?

Jeśli chodzi o proces przygotowania jest on bardzo prosty. Oprócz gotowych składników będziemy dodatkowo potrzebować: blender, ewentualnie sitko lub praskę do warzyw i garnek.

  1. W pierwszym kroku obieramy ziemniaki, myjemy je, kroimy je w kostkę, zalewamy zimną wodą, solimy oraz gotujemy. Ważne, by dobrze je ugotować. Jeśli sprawdzamy i są już „miękkie” dajmy im jeszcze  kilka minut. Po ugotowaniu odcedzamy.
  2. Do gotowych ziemniaków dodajemy masło i śmietanę. Ile? Przyjmuje się, że na każde 500 g ziemniaków powinno dać się 100 g masła i łyżkę śmietany. Oba składniki wrzucamy do garnka z ziemniakami i przechodzimy do kroku trzeciego.
  3. Następnie musimy purée nadać odpowiednią konsystencję. Można zrobić to za pomocą blendera i utrzeć całość na gładką masę. Ma to jednak wady. Czasem zamiast idealnego purée może nam wyjść ciągnąca się klucha. Dlatego najlepiej użyć tradycyjnej metody. Najpierw ziemniaki potraktować tłuczkiem do ziemniaków, przetrzeć przez sitko lub przecisnąć przez praskę, a następnie dodać  masło i śmietanę i ucierać dokładnie za pomocą tłuczka. Po kilku minutach otrzymamy idealnie gładką masę, która będzie miała kremową konsystencję. Na koniec możemy doprawić do smaku, odrobiną soli, pieprzu i gałki muszkatołowej i gotowe!

Idealnie gładkie purée – nie tylko ziemniaczane

Purée nie musi być wcale ziemniaczane. Oczywiście, że ziemniaki mogą stanowić główną bazę do przyrządzenia tego pysznego dania. Jednak aby zaskoczyć swoich gości możesz do wykonania purée wykorzystać chociażby inne białe warzywa jak seler, pasternak czy topinambur. Dobra alternatywą jest również marchewka i groszek – chociaż te sprawdzają się naprawdę rewelacyjnie jako dodatki do klasycznego purée ziemniaczanego. Aby pobawić się kolorami można również do purée ziemniaczanego różne kolorowe warzywa. Dzięki burakowi stanie się ono soczyście różowe, dynia sprawi, że będzie pomarańczowe, a brokuł nada mu zielonej barwy. Świetną alternatywą będzie też purée z batatów, czyli słodkich ziemniaków.

Idealnie gładkie puree świetnie nadaje się jako dodatek do mięs. Na zdjęciu miseczka z puree ziemniaczanym, kaczka oraz buraczki tarte.
Obraz Blandine JOANNIC z Pixabay

Purée – do czego podać?

Jeśli zastanawiasz się z czym zaserwować purée to odpowiedź jest prosta. Jest to idealny dodatek do pieczeni, pulpetów i innych mięs. Również sprawdza się jako dodatek do ich wegańskich i wegetariańskich odpowiedników. Natomiast purée z innych warzyw można podawać jako dodatek do różnych dań. Purée marchewkowe dobrze smakuje w towarzystwie szarych klusek.

2 KOMENTARZE

  1. […] Ziemniaki w typie kulinarnym C, charakteryzują się tym, że są po ugotowaniu suche i samoistnie się rozpadają. Odpowiada za to wysoka ilość skrobi oraz masy suchej ziemniaka. Skrobia, jako cukier powoduje natomiast, że podczas smażenia ziemniaków w typie kulinarnym C, powstaje na ich powierzchni chrupiąca warstwa. Pod tą warstwą znajduje się idealnie maślane, rozpadające się wnętrze. Brzmi znajomo? Właśnie tak smakują mrożone frytki. Od teraz możesz zrobić je samemu, wybierając odpowiednią odmianę ziemniaka, taką jak: Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 808. Poza frytkami typ kulinarny C, nadaje się również na chrupiące placki ziemniaczane czy idealnie gładkie puree. […]

  2. […] Blendery zanurzeniowe lub ręczne różnią się od blenderów dzbankowych. Często nazywane mikserami ręcznymi, oferują wygodę miksowania, przecierania i miksowania bezpośrednio w misce lub gorącym garnku na kuchence. Dzięki mniejszej stopce ostrza łatwiej radzą sobie z mniejszymi ilościami. Są kompaktowe i łatwe do przechowywania w szufladzie, a niektóre modele mają poręczne wieszaki ścienne. Dostępne w wersji elektrycznej lub bezprzewodowej, są idealne do przecierania gotowanych potraw, kremowania zup, miksowania napojów i innych zastosowań. Niektóre modele ręczne mają rozszerzone funkcje, takie jak kruszenie lodu lub zawierają akcesoria do siekania. Świetnie sprawdzają się też do robienia puree. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here