Blender kuchenny – dla jednych totalnie niepotrzebny gadżet, dla innych sprzęt pierwszej potrzeby, jeśli jesteś dopiero na etapie poszukiwania blendera, dowiedz się jak wybrać blender kuchenny do swoich potrzeb.

Jak wybrać blender kuchenny: rodzaje blenderów

Dostępnych jest wiele różnych mikserów. Niektóre są tylko z podstawowymi funkcjami, podczas gdy inne mogą przetwarzać twardą żywność (jak kruszyć lód) lub wytrzymują wysokie temperatury. Najpopularniejsze są blendery kielichowe, których ceny różnią się w zależności od mocy, pojemności, funkcji i konstrukcji ostrza. Blendery wielofunkcyjne (inaczej roboty kuchenne) są bardziej wszechstronne, ale kosztowne. Mają często też przystawki do robienia soków, jak sokowirówka. Blendery ręczne lub zanurzeniowe zwykle mają podstawowe funkcje przecierania i miksowania, chyba że są wyposażone w nasadkę do siekania lub specjalną konstrukcję ostrza. Podczas gdy większość blenderów ręcznych jest elektrycznych, modele bezprzewodowe zapewniają dodatkowy poziom wygody.

Jakich funkcji blendera szukasz?

Jeśli potrzebujesz blendera głównie do robienia koktajli i mrożonych napojów, wybierz taki o mocy co najmniej 500 watów i ostrzem do kruszenia lodu. Blendery do kruszenia lodu są dostępne w pełnowymiarowych modelach lub osobistych blenderach o mniejszej mocy. Do zadań związanych z siekaniem i mieleniem potrzebujesz już większego sprzętu jakim jest blender wielofunkcyjny lub blender kielichowy. Natomiast klasyczny blender ręczny będzie odpowiedni do większości zadań związanych z miksowaniem, przecieraniem i mieszaniem. Takich jak przygotowywanie jedzenia dla dzieci, koktajli lub zup kremów.

Dobrze dobrany blender wielofunkcyjny może zastąpić Ci wiele urządzeń.
Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Jak wybrać blender kuchenny: kielich

Ponieważ blendery różnią się pojemnością, wybierz taki, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Wykonane są ze szkła lub plastiku, przy czym modele z wyższej półki są zwykle szklane, podczas gdy blendery budżetowe lub dozujące mają głównie plastikowe kielichy lub butelki. Blendery osobiste mają zwykle plastikowe kubki. To co odpowiada tobie najbardziej będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz zabierać pojemnik ze sobą, plastikowy będzie zdecydowanie lżejszy i odporniejszy. Różnice pojawiają się także w budowie wylewu. Aby uzyskać jak najlepsze nalewanie, wybierz blender z wydatnym zakrzywionym dziobkiem. Te o płaskiej konstrukcji utrudniają nalewanie i powodują bałagan. Niektóre blendery nie mają wylewki, a nalewanie musi odbywać się z rogu słoika, co jest trudne bez kapania.

Jak wybrać blender: blender ręczny

Blendery zanurzeniowe lub ręczne różnią się od blenderów dzbankowych. Często nazywane mikserami ręcznymi, oferują wygodę miksowania, przecierania i miksowania bezpośrednio w misce lub gorącym garnku na kuchence. Dzięki mniejszej stopce ostrza łatwiej radzą sobie z mniejszymi ilościami. Są kompaktowe i łatwe do przechowywania w szufladzie, a niektóre modele mają poręczne wieszaki ścienne. Dostępne w wersji elektrycznej lub bezprzewodowej, są idealne do przecierania gotowanych potraw, kremowania zup, miksowania napojów i innych zastosowań. Niektóre modele ręczne mają rozszerzone funkcje, takie jak kruszenie lodu lub zawierają akcesoria do siekania. Świetnie sprawdzają się też do robienia puree.

Jak wybrać blender: blendery wielofunkcyjne

Niektóre modele, takie jak blendery wielofunkcyjne oferują znacznie więcej funkcji niż standardowe. Są droższe, ale są potężnymi jednostkami o komercyjnej konstrukcji, które mogą jednocześnie ugotować zupę, wyrobić ciasto, wycisnąć sok i zrobić wiele więcej. Urządzenia te mogą zastąpić kilka urządzeń w kuchni i są opłacalną inwestycją. Innym typem mikserów wielofunkcyjnych są modele, które mają akcesoria do siekania lub przetwarzania, wykorzystujące tę samą jednostkę podstawową.

Kielichy szklane łatwe są w utrzymaniu czystości. Jednak bywają ciężkie.
Zdjęcie autorstwa Valeria Ushakova z Pexels

Jak wybrać blender: porównanie cen

Im więcej funkcji, mocy i prędkości ma blender słoikowy, tym wyższy koszt. Najpierw zdecyduj, jakiego typu blendera potrzebujesz, a następnie poszukaj funkcji, które są dla ciebie najważniejsze. Weź również pod uwagę zalety niektórych akcesoriów, które mogą zaoszczędzić późniejszego zakupu innego urządzenia. Blendery ręczne lub zanurzeniowe są dostępne w modelach przewodowych lub bezprzewodowych, z akcesoriami do siekania lub bez. Blendery ręczne mają też na ogół dobre możliwości kruszenia lodu. W momencie, gdy nie możesz zdecydować się na konkretny model sprawdź również dodatki, które możesz dokupować do blendera w późniejszym czasie, by móc rozbudować jego funkcjonalność.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here