Świeżo wyciskane soki, to jeden z zdrowszych i smaczniejszych sposobów na zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie – jednak jaką sokowirówkę wybrać, żeby posłużyła nam długie lata?
Jaka jest różnica między wyciskarkami wolno- i szybkoobrotowymi, czyli jaką sokowirówkę wybrać?
Sokowirówki wolnoobrotowe – zwane również wyciskarkami używają wolno obracającej się śruby lub kół zębatych do delikatnego miażdżenia owoców i warzyw na perforowanym ekranie, wyciskając sok do szklanki. Są ciche w działaniu, świetnie nadają się do przygotowywania soków z zielonych warzyw liściastych, trawy pszenicznej i miękkich owoców. Ale bywają drogie, trudne w czyszczeniu i, jak nazwa sugeruje, wolniej produkują sok niż modele odśrodkowe. Zwykle będziesz musiał pokroić owoce i warzywa na mniejsze kawałki.
Sokowirówki odśrodkowe (szybkie) – wrzucają owoce i warzywa do obracającego się kosza z sitem z ostrymi ostrzami na dnie. Połączenie ostrzy i ruchu obrotowego szybko oddziela sok od miazgi. Są nie tylko szybsze niż modele żucia, ale także są tańsze i łatwiejsze do czyszczenia. Ale często są głośniejsze i nie nadają się do wyciskania soków z zielonych i miękkich owoców, takich jak jagody.
Jaką sokowirówkę wybrać? – najważniejsze cechy
Rodzaj soków
Decydując, który typ wyciskarki jest dla Ciebie odpowiedni, pierwszą rzeczą, którą musisz przemyśleć, jest to, jakie rodzaje soków chcesz robić najczęściej. Poszukaj sokowirówki o wysokiej wydajności dla produktów, które będziesz wyciskać. Wyciskarki wolnoobrotowe najlepiej sprawdzają się w przypadku zielonych warzyw liściastych, wytwarzając duże ilości suchej pulpy, co oznacza mniej marnowania soku i niższy koszt w dłuższej perspektywie. Jeśli będziesz wyciskać tylko owoce i twarde warzywa, najlepszym rozwiązaniem może być wysokiej jakości, tańsza sokowirówka odśrodkowa. Warto też zastanowić się co będziemy robić z pulpą, wiele z nich można wykorzystać w diecie wegańskiej jako bazę do pulpetów i ciast.
Rozmiar i przechowywanie
Kolejną ważną kwestią jest to, gdzie planujesz przechowywać sokowirówkę i jak łatwo będziesz mieć do niej dostęp. Wyciskarki poziome, bywają często w dużych rozmiarach, ponieważ są w stanie wytwarzać duże ilości soku na raz. Zwykle ważą też więcej i trudno je przenosić z szafy na ladę. Z drugiej strony niewielka powierzchnia zajmowana przez wyciskarki pionowe jest idealna do mniejszych kuchni z ograniczoną przestrzenią na blacie. Łatwo schować je też w szafce. Lekkie modele odśrodkowe są idealne, jeśli chcesz przechowywać sokowirówkę w szafce i przenosić ja za każdym razem na blat. Tylko upewnij się, że wybrany model poradzi sobie z taką ilością soku, jaką planujesz robić: mniejsze sokowirówki to mniejsze ilości soku na partię.
Jaką sokowirówkę wybrać? – prędkość i hałas
Upewnij się, że sokowirówka pasuje do twojego stylu życia pod względem szybkości i głośności pracy. Wyciskarki wolnoobrotowe są znacznie cichsze niż sokowirówki odśrodkowe, więc domownicy powinni mieć spokój, gdy jej używasz. Jeśli chcesz jednak z rana szybko przygotować świeży sok, możesz mieć problem. Wyciskarki wolnoobrotowe są wolniejsze, natomiast niektóre sokowirówki odśrodkowe mogą wycisnąć jabłko w zaledwie 30 sekund. Modele sokowirówek z wieloma prędkościami wydają się idealne, ponieważ dają ci najwięcej możliwości. Niska prędkość sokowirówki doskonale nadaje się do wyciskania soku z miękkich owoców, takich jak winogrona i truskawki. Natomiast wysoka prędkość jest lepsza w przypadku twardszych produktów, takich jak jabłka i marchewki. Jeśli zamierzasz wprowadzić dietę sokową, warto wybrać dobrej jakości sprzęt, który będzie pracował odpowiednio szybko.
Łatwość użytkowania i czyszczenia
Sokowirówki, które są proste w konfiguracji, obsłudze, demontażu i czyszczeniu, będą używane częściej. Skomplikowane sokowirówki można błyskawicznie wrzucić na dno szafy. Zatem jaką sokowirówkę wybrać, byśmy chętnie jej używali? Jeśli jednak potrzebujesz wielofunkcyjnej wyciskarki do soków, która również pozwoli ci na przygotowanie masła orzechowego, sorbetów lub jedzenia dla niemowląt, to rozważ kupno urządzenia wielofunkcyjnego lub blendera z dodatkowymi przystawkami. Sokowirówki z dużymi rurkami podającymi znacznie skracają czas przygotowania produktu, a także czas potrzebny na wprowadzenie go do maszyny. Sokowirówki z zewnętrznymi pojemnikami na miazgę umożliwiają dalsze wyciskanie soku luzem bez przerwy w usuwaniu miazgi. Czyszczenie sokowirówki może być zniechęcające. Szukaj więc modeli ze specjalistycznymi szczotkami, które ułatwiają czyszczenie, a możliwość mycia w zmywarce jest zawsze bonusem.
Cena
Ceny sokowirówek są bardzo różne, zaczynając od 100 zł, a kończąc na 1000 zł w przypadku modeli z wyższej półki. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej płacisz, tym wyższa wydajność soku oraz bardziej sucha miazga. To, ile chcesz zainwestować, będzie zależeć od tego, jak często planujesz wyciskać sok i jakiego rodzaju produkty chcesz wyciskać. Ważne jest, aby oprócz kosztu samej wyciskarki wziąć pod uwagę cenę soków w czasie. Jeśli zakup zwróci ci się w kilku miesiącach to warto wziąć droższy model. Sokowirówki, które mają gorszy wynik wyciskania soku mogą powodować, że będziesz musiał przerobić więcej warzyw i owoców by osiągnąć tę samą ilość soku. Drogie sokowirówki często są również objęte długą gwarancją, co może mieć wartość po latach użytkowania.
[…] są bardziej wszechstronne, ale kosztowne. Mają często też przystawki do robienia soków, jak sokowirówka. Blendery ręczne lub zanurzeniowe zwykle mają podstawowe funkcje przecierania i miksowania, chyba […]
[…] 80/10/10: Dieta 80/10/10 jest surową dietą wegańską, która ogranicza rośliny bogate w tłuszcz, takie jak orzechy i awokado, a zamiast tego opiera się głównie na surowych owocach i miękkich zielonych warzywach. Nazywana bywa także dietą wegańską o niskiej zawartości tłuszczu oraz dietą frutariańską. Często frutarianie przechodzą również na dietę sokową. […]
[…] polega na wyciskaniu soków z owoców i warzyw i oddzielaniu ich od miazgi. Robi się to za pomocą sokowirówki – uzyskuje się czysty sok, z mniejsza zawartością […]