Diety wegańskie stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób wybiera ten sposób odżywiania, by zmienić swoje ciało i poprawić samopoczucie. Jednak czy dieta wegańska jest całkowicie zdrowa i bezpieczna?

Czym jest dieta wegańska?

Zazwyczaj dieta wegańska to taka, która obejmuje owoce, warzywa, zboża, nasiona, oleje, orzechy i rośliny strączkowe. Kiedy zostajesz weganinem, nie jesz mięsa, nabiału, ryb, skorupiaków, jajek, drobiu ani żadnej żywności zawierającej te składniki. Unikasz również niektórych proszków białkowych, suplementów oleju rybnego, żelatyny, smalcu ani margaryny z serwatki. Niektórzy weganie unikają również produktów pszczelich, takich jak miód.

Frutarianie, jako ekstrawagancki odłam wegan często przechodzi na dietę sokową, która nie do końca jest zdrowa. Na djęciu mamy przykładowe soki i smoothie z malin, sałaty, jabłek i kapusty.
Obraz silviarita z Pixabay

Rodzaje diet wegańskich

Istnieją różne odmiany diet wegańskich. Do najczęstszych należą:

  1. Dieta wegańska pełnowartościowa: dieta oparta na szerokiej gamie pełnowartościowych produktów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
  2. Surowa dieta wegańska: witarianizm, czyli dieta wegańska oparta na surowych owocach, warzywach, orzechach, nasionach lub pokarmach roślinnych gotowanych w temperaturze poniżej 48°C.
  3. 80/10/10: Dieta 80/10/10 jest surową dietą wegańską, która ogranicza rośliny bogate w tłuszcz, takie jak orzechy i awokado, a zamiast tego opiera się głównie na surowych owocach i miękkich zielonych warzywach. Nazywana bywa także dietą wegańską o niskiej zawartości tłuszczu oraz dietą frutariańską. Często frutarianie przechodzą również na dietę sokową.
  4. Rozwiązanie skrobiowe: jest to dieta niskotłuszczowa, która bogata jest w węglowodany. Można nazwać ją dietą wegańską podobną do diety 80/10/10, ale koncentrującą się na gotowanej skrobi pochodzącej z ziemniaków, ryżu i kukurydzy, zamiast na owocach.
  5. Surowe do 16: To odmiana niskotłuszczowej diety wegańskiej inspirowanej dietą 80/10/10 i dietą skrobiową. Surową żywność spożywa się do godziny 16:00 natomiast dzień kończy się obiadem z gotowanego posiłku roślinnego.
  6. Dieta wegańska typu fast food: dieta wegańska pozbawiona pełnowartościowych produktów roślinnych, która w dużym stopniu opiera się na imitowanych mięsach i serach, frytkach, wegańskich deserach i innych mocno przetworzonych wegańskich produktach spożywczych. Często opiera się też o dietę ketogeniczną.

Dlaczego warto przejść na weganizm?

Ludzie wybierają dietę wegańską z różnych powodów. Jedno z badań wykazało, że najpopularniejszym powodem wyboru diety wegańskiej jest wspieranie humanitarnego traktowania zwierząt. Ci weganie mogą również unikać odzieży lub innych produktów wykonanych ze zwierząt, drobiu, ryb lub pszczół. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Appetite wykazało, że ludzie, którzy wybrali dietę wegańską z powodów etycznych, prawdopodobnie trzymali się diety dłużej niż ci, którzy stosują się do weganizmu z innych powodów. Ludzie wybierają również wegański styl życia, ponieważ uważają, że jest on korzystniejszy dla środowiska. Kilka badań naukowych sugeruje, że dieta wegańska jest lepsza dla planety niż inne diety, w tym popularna dieta śródziemnomorska. Jednak duża liczba osób wybiera wegański styl życia ze względów zdrowotnych. Istnieją przekonujące dowody na to, że dieta roślinna jest lepsza dla utrzymania szczupłej sylwetki, poprawy zdrowia i długowieczności.

Weganie często chwalą się, że ich dieta jest pełna kolorów, na zdjęciu przykad - wielokolorowe szaszłyki z różnych warzyw: marchewki, papryki, cukinii, kabaczka.
Obraz RitaE z Pixabay

Jak działa dieta wegańska?

Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Unikasz nie tylko jedzenia, które pochodzi bezpośrednio ze źródła zwierzęcego (takich jak wołowina, kurczak, indyk, wieprzowina lub jagnięcina). Jednak stronisz także od żywności zawierającej jakiekolwiek produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Na przykład nie jesz zupy jarzynowej, która była gotowana na bulionie zwierzęcym. Weganie unikają również skorupiaków i owoców morza oraz wszelkich potraw zawierających składniki na bazie ryb. Niektórzy weganie nie przyjmują na przykład suplementów diety, w których kwasy omega-3 i omega-6 są pochodzenia rybnego.

Dieta bez nabiału

Weganie unikają też jedzenia produktów zawierających nabiał i jaja takich jak ciasta, chleby, wypieki, czekolada czy odżywki białkowe. Idąc krok dalej są też osoby, które wybierają wegańskie piwa i wina, unikają też żelatyny i miodu. Co możesz jeść na diecie wegańskiej? Jeśli wybierzesz ten styl jedzenia możesz jeść bez ograniczeń warzywa, owoce, soki, zboża, rośliny strączkowe, produkty na bazie soi (takie jak tofu), oleje roślinne, orzechy i nasiona. A także całą gamę słodyczy wegańskich opartych na białku roślinnym i agarze.

7 KOMENTARZE

  1. […] Dieta paleo zachęca do spożywania pełnowartościowych produktów spożywczych, takich jak nasiona, orzechy, owoce, warzywa, dziczyzna i jajka. Z wyłączeniem żywności wprowadzanej przez rolnictwo i przemysł, takiej jak nabiał, fasola, zboża, zboża, sól, alkohol, kawa i przetworzona żywność. Uważa się, że wszelka żywność, która nie była dostępna w okresie paleolitu, jest szkodliwa dla zdrowia i jest zabroniona. Osoby stosujące dietę paleo utrzymują, że organizm nie jest „zbudowany” do obsługi żywności wyprodukowanej w procesach rolniczych lub przemysłowych. A także, że żywność pochodząca z tych źródeł jest przyczyną chorób, takich jak cukrzyca, rak i otyłość. Jest to także dieta zaprzeczająca diecie wegańskiej. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here