Nie ma jednej precyzyjnej definicji diety alternatywnej, dlatego też warto zastanowić się czym tak naprawdę jest dieta alternatywna. Istnieje wiele różnych diet. Na przykład diety wegetariańskie, makrobiotyczne, organiczne, które podkreślają lub ograniczają określone składniki odżywcze lub żywność i wiele innych.

Dieta alternatywna – wprowadzenie

Diety alternatywne to ogólnie rzecz biorąc różnego rodzaju diety, które zakładają różne sposoby żywienia. Do diet alternatywnych zaliczymy zatem zarówno diety eliminacyjne (weganizm, wegetarianizm), jak i diety wysokobiałkowe (dieta Dukana).

Post przerywany może być łączony z innymi dietami, jak chociażby dietą ketogeniczną. Na zdjeciu posiłek keto.
Obraz Sarah Kallend z Pixabay

Przykładowe diety alternatywne

Dieta śródziemnomorska

Mieszkańcy Morza Śródziemnego słyną z długiego życia i niskiego wskaźnika zachorowań na raka i dolegliwości sercowo-naczyniowe. Ich dieta jest zwykle uboga w czerwone mięso, cukier i tłuszcze nasycone. Zamiast tego jedzą dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, fasoli, orzechów, roślin strączkowych, oliwy z oliwek oraz aromatycznych ziół i przypraw.

Wegetarianizm

To całkiem proste, wegetarianizm polega na tym, że przestajesz jeść mięso. Ta dieta pozwala schudnąć i odeprzeć choroby przewlekłe. Oczywiście niektóre niezdrowe produkty, takie jak frytki, tort urodzinowy i lody, są doskonale zgodne z dietą wegetariańską. To naprawdę zależy od Ciebie, czy dokonasz dobrych wyborów. Ćwiczenia nie są nieodłącznym elementem diety wegetariańskiej, ale są zalecane dla każdego. Weganizm lub dieta wegańska oznacza, że ​​nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta Atkinsa

Atkins, jedna z pierwszych wielkich nazwisk w diecie, jest dobrze znaną i nadal popularną dietą ograniczającą węglowodany. Nauka jest prosta: węglowodany napędzają organizm, a jeśli ograniczysz spożycie węglowodanów, organizm będzie zamiast tego ucztował zgromadzonym tłuszczem. Jest to dieta ketogeniczna, bardzo zbliżona do diety Dukana.

Dieta paleo

Dieta paleo zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ ludzie zaczęli tęsknić za prostszym stylem życia, prowadzonym niegdyś przez jaskiniowca. Entuzjaści diety paleo mówią, że powinniśmy wrócić do naszych korzeni: jeśli jaskiniowiec tego nie zjadł, ty też nie powinieneś. Koniec z rafinowanym cukrem, nabiałem, roślinami strączkowymi lub zbożami.

Frutarianizm

Frutarianizm opiera się na jedzeniu jedynie owoców. W przeciwieństwie do diety ketogenicznej ta jest dietą wysokowęglowodanową o śladowych ilościach białka i tłuszczu. Jej bardziej restrykcyjną odmianą jest dieta sokowa. Ta zakłada jedynie picie świeżo wyciskanych soków. Jest równie niebezpieczna, ponieważ dodatkowo usuwa z diety błonnik.

Dieta alternatywna – czy to bezpieczne?

Diety alternatywne nie zawsze są bezpieczne. Jedne z nich zakładają po prostu pilnowanie posiłków. Promują spożywanie mniejszej ilości niezdrowych posiłków (czerwone mięso, tłuszcze odzwierzęce, cukry proste). Jednocześnie promując spożywanie większej ilości warzyw i owoców (wegetarianizm, weganizm czy dieta śródziemnomorska). Jednak diety alternatywne mogą także prowadzić do błędnych zachowań. Dieta sokowa wyklucza całkowicie z diety tłuszcze oraz białko, promując niezdrowe podejście do żywienia oraz spożywanie dużej ilości cukrów prostych. Prowadzi to do szybkich wzrostów glukozy we krwi oraz może zaburzać gospodarkę cukrowo-insulinową w organizmie. Dlatego zanim zdecydujesz się na podjęcie diety alternatywnej sprawdź, czy jest ona w pełni zbilansowana oraz jakie korzyści zapewnia.

Dieta paleo zakłada duże spożycie ryb oraz tłuszczy. Na zdjęciu płat łososia na półmisku, w otoczeniu przypraw i oliwy.
Photo by David B Townsend on Unsplash

Dieta alternatywna – jak wybrać dobrą?

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie w swoim jadłospisie diety alternatywnej, warto najpierw zapoznać się z wszystkimi za i przeciw. Dlatego też przed wybraniem jednej konkretnej sprawdź czy oferuje ona:

  • w pełni zbilansowane posiłki (tłuszcz, węglowodany i białko),
  • odpowiednie zaspokojenie zapotrzebowania kalorycznego,
  • zróżnicowanie pod względem ilości i jakości posiłków,
  • ograniczenie niezdrowej żywności,
  • wprowadzenie do diety warzyw i owoców.

Jeśli nie spełnia ona wszystkich tych kryteriów lub wymaga spożywanie niezbilansowanych posiłków przed jej wdrożeniem w życie skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Zrób tez podstawowe badania krwi oraz badania niedoborów, by sprawdzić czy dieta alternatywna ci nie zaszkodzi.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here