Dieta Cambridge to bardzo niskokaloryczna dieta zaprojektowana z myślą o szybkiej i drastycznej utracie wagi. Jest to po prostu dieta zastępująca posiłek, która polega na codziennym spożywaniu specjalnie przygotowanych koktajli, zup, kaszek i batonów.

Czym jest dieta Cambridge?

Dieta Cambridge to półsyntetyczna dieta alternatywna zaprojektowana specjalnie w celu zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych osoby, przy jednoczesnym uniknięciu znacznej liczby kalorii. Dieta została początkowo opracowana przez dr Alana Howarda z Cambridge University w 1970 roku. Następnie w 1980 i 1984 roku dieta Cambridge spopularyzowała się w USA oraz Wielkiej Brytanii jako dieta komercyjna. Obecnie Dieta Cambridge zyskuje ponownie na popularności. Chętnie nazywana jest dietą 1:1, podkreślającą relację jeden do jednego między osobą na diecie a doradcą dietetycznym. Dieta dostępna jest bez problemu w całej Europie, również w Polsce. Bardzo łatwo natknąć się na „doradców żywieniowych” w internecie, jak chociażby na grupach facebookowych odnośnie odchudzania.

Prawdziwy posiłek z normalnych produktów na Diecie Cambridge zjesz dopiero po kilku tygodniach.
Obraz Bernadette Wurzinger z Pixabay

Jak działa dieta Cambridge?

Dieta Cambridge działa podobnie jak dieta ketogeniczna, która wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Z powodu braku wystarczającej ilości źródła energii opartej na węglowodanach organizm zaczyna spalać zgromadzony tłuszcz, co prowadzi do szybkiego zmniejszenia masy ciała. Plan diety Cambridge składa się z sześciu kroków, dostarczających około 450-1500 kalorii dziennie. Krok 1 (dieta jedynego źródła) jest najbardziej ekstremalnym krokiem. Obejmuje on spożywanie tylko produktów diety Cambridge wraz z 2,5 litrami wody. Ostatnim krokiem (krok 6) jest Utrzymanie, które jest bardziej elastyczne. Pozwala osobie na diecie spożywać zdrowe posiłki przeplatane kilkoma produktami diety Cambridge. Jednakże w pierwszym kroku produkty oferowane jako „posiłki” zawierają zaledwie 450 kcal dziennie. Jest to zdecydowanie zbyt mało.

Jakie są zalety diety Cambridge?

Dieta Cambridge ma zapewniać natychmiastową i drastyczną utratę wagi. Ponieważ produkty zastępujące posiłek są zbilansowane pod względem odżywczym, oczekuje się, że osoba na diecie otrzyma pełen zakres ważnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Istnieją badania naukowe twierdzące, że dietę Cambridge można bezpiecznie stosować w celu utraty wagi, utrzymania wagi i długoterminowych korzyści zdrowotnych. Rosnąca liczba dowodów sugeruje, że dieta Cambridge jest tolerowana i może być stosowana w celu zmniejszenia masy ciała do 15 kg. Jest również skuteczna w leczeniu cukrzycy, stanu przedcukrzycowego, choroby zwyrodnieniowej stawów, obturacyjnego bezdechu sennego, otyłości i zaburzeń sercowo-naczyniowych. Jednak pierwsze tygodnie diety, z drastycznie ograniczoną liczbą kalorii mogą bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie. Jednak dieta ta wyrabia dobre nawyki żywieniowe oraz uczy planowania posiłków.

Jakie są wady diety Cambridge?

Według niektórych dietetyków, dieta zawierająca 1000 lub mniej kalorii dziennie nie może być stosowana dłużej niż 12 tygodni. Dietetycy stale kontrolują osoby, które przechodzą na dietę poniżej 600 kalorii. Dlatego też osoby na diecie Cambrigde poddaje się regularnym badaniom. Istnieją opublikowane dowody wskazujące, że dieta Cambridge może powodować skutki uboczne, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, nieświeży oddech, uczucie zimna, zmęczenie i zawroty głowy. Może również powodować kamienie woreczka żółciowego.

Dieta Cambridge zakłada jedzenie przez wiele tygodni tylko posiłków z paczki zalewanych wrzątkiem.
Obraz Aline Ponce z Pixabay

Problemy z odżywianiem

Ponieważ dieta obejmuje głównie zamienniki posiłków, może ostatecznie zwiększyć apetyt na jedzenie, prowadząc do przejadania się i przyrostu masy ciała. Dlatego dieta może nie być bardzo skuteczna w długotrwałym utrzymaniu wagi. Może również wywoływać zaburzenia odżywiania. Niezwykle rygorystyczny charakter planu diety Cambridge może w pewnym momencie być demoralizujący, a osoba na diecie może mieć trudności z utrzymaniem zaleceń dietetycznych przez długi czas. Eksperci twierdzą również, że osoby z drastycznym planem utraty wagi są bardziej podatne na późniejszy przyrost masy ciała. Inną wadą jest to, że produkty zastępujące posiłek mogą być kosztowne w utrzymaniu. Dieta ta nie nadaje się również dla osób na diecie wegańskiej.

1 KOMENTARZ

  1. […] Ze względu na surowe ograniczenia żywieniowe wielu osobom trudno jest się trzymać diety ketonowej. Dieta ketogeniczna może być skuteczna w utracie wagi, jeśli zostanie zastosowana w krótkim okresie czasu, po którym nastąpi przyjęcie zdrowszych nawyków żywieniowych.  Ketoza jest trudna do osiągnięcia, ponieważ działa jak włącznik światła: włączony lub wyłączony. Osoby, które konsekwentnie śledzą swoje posiłki, częściej pozostają w stanie ketozy. Ale jedynym sposobem na stwierdzenie, czy twoje ciało jest w stanie ketozy, jest badanie krwi. Dlatego nie poleca się jej, ponieważ jest równie szkodliwa jak dieta Cambrigde. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here