O tym, jak ważne są regularne badania mówi się praktycznie wszędzie. Nie jest istotne to ile ma się lat – naprawdę warto badać się profilaktycznie. Szczególnie młodym osobom wydaje się, że regularne badania nie są dla nich – przecież czują się tak świetnie. Niestety to jak się czujemy nie zawsze oznacza, że jesteśmy w pełni zdrowi. Chorobom zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czym jest sonomammografia?

Sonomammografia to nic innego jak usg piersi. Jest to badanie zalecane do wykonywania profilaktycznego już od 20 roku życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ badanie to pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych, z którymi lekarze łatwo się rozprawią. Guzek, który narasta, może przekształcić się w nowotwór zagrażający życiu. Wykonywanie profilaktycznego USG piersi ochrania przed taką kryzysową sytuacją.

Kobiety – chrońcie się

Niestety rak piersi w Polsce to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Aż 1/3 kobiet, które na niego zachorowały, umiera. Jest to niestety bardzo wysoka śmiertelność, która wynika głównie z braku badań profilaktycznych, które mogłyby zaradzić przedwczesnej śmierci. USG piersi kiedy je w takim razie wykonać? Najlepiej regularnie bez większego powodu. Konieczna jest natomiast jak najszybsza wizyta u lekarza w przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany na piersi. Im szybciej zostanie wykonana sonomammografia, tym większa szansa na szybkie i skuteczne leczenie.

Jak wygląda USG piersi?

Wiele kobiet boi się badań, ponieważ wydaje im się, że sprawią one ból. Sonomammografia to jednak badanie, które naprawdę wcale nie boli i jest zupełnie bezpieczne. Wykonuje się je nawet u kobiet w ciąży. Badanie można często powtarzać, ponieważ nie ma żadnego wpływu na organizm. W celu wykonania badania należy rozebrać się od pasa w górę i położyć na kozetce z założonymi za głowę rękoma. Lekarz za pomocą głowicy aparatu bada piersi i węzły chłonne. USG piersi kiedy kobieta ma już wyczuwalne guzki nie musi oznaczać nowotworu złośliwego. Niektóre zmiany, jak na przykład gruczolakowłókniak, rosną do sporych rozmiarów, choć nie są aż tak groźne jak wyglądają. Lekarz na bieżąco podczas badania informuje pacjentkę o jego wynikach, co jest sporą zaletą, ponieważ nie trzeba w stresie czekać na wieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here