Dieta Dukana jest podobna do tradycyjnej diety Atkinsa, ketogenicznego planu żywieniowego opracowanego w celu zapewnienia wysokiego spożycia tłuszczu i białka oraz niskiego spożycia węglowodanów.

Czym jest dieta Dukana?

Jednak dieta Dukana jest jeszcze bardziej restrykcyjna niż Atkinsa. Na początku nie są dozwolone żadne węglowodany poza niewielką ilością otrębów owsianych. Nawet warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak szpinak i kapusta, są początkowo niedozwolone. Ponadto, w przeciwieństwie do Atkinsa, dieta ta ogranicza mocno tłuszcz oraz zabrania spożywania jajek, steków i kotletów. Dietę niskowęglowodanową wprowadzono pierwotnie we Francji, gdzie nazywano ją dietą „Je ne sais pas maigrir” (nie wiem, jak schudnąć). W 2010 roku przyjęła się w całej Europie i została przemianowana na dietę Dukana, od nazwiska jej twórcy, Pierre’a Dukana. Łączona jest również z postem przerywanym.

Dieta Dukana ogranicza spożycie węglowodanów i w pierwszej fazie można jeść tylko określone produkty, stąd może być mocno monotonna.
Photo by Mark DeYoung on Unsplash

Jak działa dieta Dukana?

Jeśli organizm ma obfite zapasy węglowodanów, są one spalane jako źródło energii zamiast tłuszczu. Diety ketogeniczne zapewniają niskie spożycie węglowodanów, aby zmusić organizm do przejścia ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu. Może to przynieść korzyści w postaci utraty wagi, ale nagromadzenie ketonów w tkankach organizmu może powodować problemy i prowadzić do objawów ketozy. Czas, przez jaki ludzie pozostają na diecie, zależy od ich aktualnej wagi, pożądanej wagi i poziomu sprawności. Całą dieta dzieli się na fazy.

Faza ataku

Trwa to od pięciu do dziesięciu dni. Nie spożywa się żadnych węglowodanów, a do wyboru są 72 wysokobiałkowe i niskotłuszczowe pokarmy.

Faza naprzemienna

Zachęca się do spożywania czystego białka i stopniowo wprowadza do organizmu niektóre węglowodany, przy czym niektóre warzywa są spożywane co drugi dzień. Osoby na diecie pozostają w tej fazie, dopóki nie osiągną swoich celów związanych z wagą.

Faza utrwalenia

Pokarmy, które wcześniej były niedozwolone, takie jak nabiał i owoce, są powoli wprowadzane, a osoby na diecie mogą „świętować”, jedząc, co chcą, dwa razy w tygodniu.

Faza stabilizacji

Jeśli spożywanie węglowodanów nie doprowadziło do przyrostu masy ciała, osoby na diecie mogą przejść do „zasad życia”, zgodnie z którymi jedzą normalnie, ale raz w tygodniu mają dzień z czystym białkiem, zgodnie z zasadami fazy ataku. Osoby na diecie zobowiązują się również do chodzenia 20 minut dziennie i codziennego jedzenia 3 łyżek otrębów owsianych.

Suszone mięso jest też świetnym sposobem uzupełnienia białka w diecie.
Obraz Daniel Albany z Pixabay

Dieta Dukana: zalety i wady

Jak każda dieta, również ta ma swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać, zanim się na nią zdecyduje.

Zalety

  • Ludzie mogą szybko schudnąć, co może być bardzo motywujące.
  • Żywności nie trzeba ważyć.
  • Kalorii nie trzeba liczyć.
  • Surowe zasady mogą oznaczać, że dieta jest bardzo skuteczna.
  • Ograniczony wybór może ułatwić planowanie posiłków.
  • Wyeliminowane są rafinowane i przetworzone, tłuste i słodkie potrawy.
  • Eliminacja alkoholu.
  • W przeciwieństwie do diety Atkinsa, spożycie tłuszczu i soli jest znacznie zmniejszone, co jest dobrym nawykiem zdrowotnym.
  • Świętowanie posiłków w czwartym etapie zachęca do przestrzegania zaleceń.

Wady

  • Przejście ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu wytwarza ketony, które mogą prowadzić do nieświeżego oddechu, suchości w ustach, zmęczenia, bólów głowy, nudności, bezsenności i osłabienia.
  • W fazie ataku ludzie mogą czuć się tak zmęczeni, że dr Dukan radzi im całkowicie unikać forsownych czynności.
  • Unikanie wszystkich węglowodanów poza otrębami owsianymi może prowadzić do zaparć.
  • W dłuższej perspektywie brak pełnych ziaren, owoców i warzyw może prowadzić do niedoborów żywieniowych i braku przeciwutleniaczy, co wiąże się z różnymi problemami, od raka i zawału serca po przedwczesne starzenie się. Dlatego zaleca się multiwitaminy, ale nie są one tak skuteczne, jak wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
  • Niektórzy badacze uważają, że bardzo wysokie spożycie białka prowadzi do problemów z nerkami i osłabienia kości.
  • W diecie nie ma elastyczności, która może stać się monotonna i nudna, powodując rezygnację wielu osób.
  • Pokarmy bogate w białko są droższe niż węglowodany, owoce i warzywa.
  • Dieta nie edukuje ludzi o zbilansowanej, zdrowej diecie.
  • Dieta jest nieodpowiednia dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, zaburzeniami odżywiania, dną moczanową lub chorobami nerek.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here