Nazywana również dietą jaskiniowców, dieta paleo opiera się na tym, co nasi przodkowie-łowcy-zbieracze jedli w okresie paleolitu, czyli od 10 000 do 2,5 miliona lat temu. Czy jest ona zatem zdrowa dla nas, ludzi współczesnych?

Dieta paleo – wprowadzenie

Dieta paleo zachęca do spożywania pełnowartościowych produktów spożywczych, takich jak nasiona, orzechy, owoce, warzywa, dziczyzna i jajka. Z wyłączeniem żywności wprowadzanej przez rolnictwo i przemysł, takiej jak nabiał, fasola, zboża, zboża, sól, alkohol, kawa i przetworzona żywność. Uważa się, że wszelka żywność, która nie była dostępna w okresie paleolitu, jest szkodliwa dla zdrowia i jest zabroniona. Osoby stosujące dietę paleo utrzymują, że organizm nie jest „zbudowany” do obsługi żywności wyprodukowanej w procesach rolniczych lub przemysłowych. A także, że żywność pochodząca z tych źródeł jest przyczyną chorób, takich jak cukrzyca, rak i otyłość. Jest to także dieta zaprzeczająca diecie wegańskiej.

Dieta paleo zakłada duże spożycie ryb oraz tłuszczy. Na zdjęciu płat łososia na półmisku, w otoczeniu przypraw i oliwy.
Photo by David B Townsend on Unsplash

Czy nasi przodkowie byli super zdrowi?

Zwolennicy diety paleo uważają, że jedząc tylko podstawowe pokarmy, które spożywali nasi przodkowie, wyeliminowalibyśmy wiele problemów, które pojawiły się od czasu wprowadzenia nowej żywności po rewolucji neolitycznej, kiedy styl łowiecko-zbieracki został zastąpiony rolnictwem. Co jest jednak nie do końca prawdą, ponieważ odkrycia archeologiczne potwierdzają, że łowcy-zbieracze również chorowali na nowotwory.
Ötzi, człowiek lodu, żyjący ok. 5500 lat temu – znaleziony na alpejskiej przełęczy pomiędzy Włochami a Francją chorował między innymi na miażdżycę.

Dieta paleo – wady i zalety

Dieta paleo jest dietą bardzo popularną i zarazem bardzo kontrowersyjną, tak samo jak dieta surowa. Poniżej opisano niektóre zalety i wady przestrzegania tego planu żywieniowego.

Zalety

  • Dieta jest bogata w potas – spożywanie dużej ilości owoców i warzyw zwiększa poziom potasu, który jest ważny dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi oraz zdrowej funkcji nerek i mięśni.
  • Zdrowe tłuszcze – spożywanie umiarkowanych ilości tłuszczów nienasyconych, takich jak orzechy, awokado i oliwa z oliwek, zapewnia zdrowy profil lipidowy.
  • Wysoka zawartość białka – białka są niezbędne do wzrostu i rozwoju skóry, mięśni, kości i chrząstek. Odpowiednie ilości chudego białka w diecie przyczyniają się do zdrowego składu ciała i obniżonej odpowiedzi insulinowej. Diety wysokobiałkowe, jak dieta Dukana są często polecane jako diety zdrowe.
  • Eliminacja przetworzonej żywności – dieta składa się ze świeżej żywności, co oznacza, że ​​spożywa się mniej soli i cukru. Poprawia to poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi oraz może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy. Jednak wyklucza chociażby picie soków, tak jak w diecie sokowej.

Wady

  • Porcje tłuszczy i białka dozwolone w diecie przekraczają zalecane dzienne porcje dla tych pokarmów, podobnie jak w diecie ketogenicznej.
  • Wyeliminowanie całych grup żywności może oznaczać, że dieta nie zawiera niezbędnych składników odżywczych i witamin.
  • Ludzie na zachodzie często pozyskują wapń z mleka, sera i jogurtu. Osoby stosujące dietę paleo są narażone na ryzyko niedostatecznego spożycia wapnia, a tym samym niskiej gęstości kości i zębów.
  • Wyeliminowanie pełnych ziaren może oznaczać zmniejszenie spożycia błonnika, co jest korzystne dla zdrowia jelit.
  • Dieta nie pozwala na spożywanie roślin strączkowych, które są bardzo korzystne dla zdrowia jelit i bogate w magnez, selen i mangan.
  • Dzisiejsi ludzie nie są genetycznie identyczni z przodkami z okresu paleolitu, jak zakłada dieta paleo. Ewoluowaliśmy, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia.
  • Dieta nie uwzględnia szerokiego wachlarza pokarmów, które były dostępne w okresie paleolitu.
  • Nie ma wystarczających dowodów na to, aby dokładnie określić, jaka ilość i proporcje pokarmów były spożywane w tym okresie. Również okresy poszczenia mogły się różnić.
  • Nie jest możliwe pełne przyjęcie takiej samej diety, jaką stosowali ludzie w okresie paleolitu, po prostu dlatego, że zwierzęta i rośliny ewoluowały od tamtego czasu i różnią się od tego, czym byłyby 10 000 lat temu.
Dieta paleo zakłąda jedzenie warzyw i owoców, które występują w danym terenie na dziko, zatem w Polsce nie zjemy pomidorów, awokado, czy ogórków i papryki. Oprócz tego na zdjeciu pieczarki, jajka, szpinak i cebula.
Photo by Katie Smith on Unsplash

Alternatywy dla diety paleo

Jeśli chcesz „uzdrowić” swoją dietę, zrób to. Ale zamiast iść w stronę diety paleo, możesz rozważyć inne zmiany:

  • jedz trzy posiłki dziennie.
  • Dodawaj trochę białka do każdego posiłku i przekąski.
  • Do każdego posiłku lub przekąski włączaj produkty kolorowe (owoce, warzywa).
  • Dodawaj zboża do każdego posiłku i przekąski, takie jak płatki zbożowe, chleb pełnoziarnisty, ryż lub makaron.
  • Dodawaj trochę tłuszczu do każdego posiłku, takiego jak orzechy, masło, sos sałatkowy, olej lub trochę majonezu.
  • Staraj się wybierać zdrową żywność.

Pamiętaj, że jeśli pozbędziesz się żywności i składników odżywczych i nie znajdziesz odpowiednich zamienników, możesz spowodować brak równowagi między składnikami odżywczymi.

1 KOMENTARZ

  1. […] Według dietetyków dieta ketogeniczna ma na celu spalanie tłuszczu poprzez redukcję węglowodanów. Twoje ciało zamienia węglowodany w glukozę na energię. Kiedy usuwasz węglowodany z diety, przestawiasz się na spalanie kwasów tłuszczowych. Rozkładanie tłuszczów na energię nazywa się ketozą. Aby organizm przeszedł w ketozę, potrzeba około trzech tygodni eliminacji węglowodanów. Podobne założenia można znaleźć równeiż w diecie paleo. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here