Balsam, olejek do brody czy wosk do wąsów, jak każdy kosmetyk, ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że produkt dobrej jakości może przynieść brodzie wiele korzyści. Po co używać kosmetyki do brody i jak wybrać najlepsze?

Wybór nie jest taki prosty – jak dobrać kosmetyki do brody?

Gama kosmetyków do brody stale się poszerza. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty dedykowane posiadaczom brody. Jedne kuszą zapachami, inne niesamowitymi właściwościami. Bez wątpienia każdy brodacz znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom. Zacznijmy od początku. Zależy ci na dobrej kondycji brody? Tylko zadbana i wypielęgnowana broda będzie dobrze wyglądać. Dlatego też nie powinieneś zaprzestać na jednym kosmetyku a wybrać całą odpowiednią serię.

Balsam do brody i inne kosmetyki do brody

Balsam do brody to tak naprawdę ostatni produkt, po który warto sięgać podczas codziennej pielęgnacji. Aby broda była w dobrej kondycji, musisz przede wszystkim zadbać o jej prawidłowe, systematyczne oczyszczanie.

Szampon do brody

Do tego potrzebny jest specjalny szampon do brody, który ma odpowiednio dobrany skład – tak, aby skutecznie oczyszczać brodę i skórę, ale też o nie dbać – nawilżać i odżywić. Raz w tygodniu warto zastosować peeling, aby skutecznie odblokować pory i mieszki włosowe. Dzięki temu skóra i włosy wchłoną znacznie więcej składników odżywczych. Po umyciu i delikatnym wysuszeniu brody można sięgnąć po olejek do brody, którego zadaniem najprościej mówiąc jest przywrócenie komfortu.

Olejki do brody podobnie jak olejki kosmetyczne dla kobiet opierają się w głównej mierze na dobroczynnych właściwościach olejków roślinnych. NA zdjęciu diwe buteleczki olejków roślinnych, w tym nagietkowy oraz kwiaty nagietka.
Obraz Marina Pershina z Pixabay

Olejek do brody

Dobry olejek do brody skutecznie nawilża, odżywia, regeneruje i chroni brodę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Łagodzi również podrażnienia, działa antybakteryjnie i znosi uporczywe swędzenie. Po tych zabiegach można nałożyć odpowiedni balsam do brody. Pozwoli okiełznać grzywę i utrzymać brodę w ryzach.

Balsam do brody czy olejek do brody?

Każdy z tych produktów ma nieco inne zadanie, ale mogą się one doskonale uzupełniać. Jeśli koniecznie chcesz użyć tylko jednego z nich, to lepiej wybrać olejek do brody. Ponieważ kompleksowo pielęgnuje brodę i skórę pod nią, składa się on bowiem w dużej ilości z olejków roślinnych. Dobrej jakości balsam do brody ma również działanie pielęgnacyjne, ale jego zadaniem jest przede wszystkim stylizacja grzywy. Praca z balsamem jest nieco bardziej skomplikowana niż z olejem. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju kosmetyku. Aby to zrozumieć, dowiedzmy się, jakie produkty możemy znaleźć w ofercie drogerii i sklepów specjalistycznych.

Rodzaje balsamów do brody

O ile w przypadku olejków do brody temat jest łatwy, prosty i przyjemny, bo różnią się jedynie konsystencją, rodzajem i intensywnością zapachu, o tyle w przypadku balsamów do brody kwestia ich podziału jest nieco bardziej skomplikowana. Kluczową kwestią jest ich skład, ponieważ od składu balsamu zależy zarówno jego konsystencja, siła chwytania, sposób użycia, jak i efekt końcowy jaki pozwala osiągnąć. Biorąc pod uwagę samą kompozycję, jesteśmy w stanie wyróżnić 2 podstawowe rodzaje balsamów do brody: nawilżające i usztywniające. Dodając do tego rodzaj konsystencji, otrzymujemy 4 podstawowe kategorie, a mianowicie: balsamy w płynie (w emulsji), balsamy w kremie (nawilżające), balsamy woskowe i woski do brody.

Kosmetyki do brody: woski do brody i woski do wąsów

Woski do brody, mimo że wyglądają bardzo podobnie do wosków do wąsów, to nie to samo. Jak zwykle kluczem do programu jest kompozycja. W przypadku wosków do wąsów jest to w 100% czysty wosk pszczeli lub mikrokrystalizowany wosk, parafina i aromat. Dzięki temu ten rodzaj wosku ma bardzo twardą konsystencję i mega mocny chwyt, który umożliwia dowolną stylizację wąsów. O ile działa przy układaniu małych obszarów brody – jeśli próbujesz wystylizować dłuższą brodę – zwykle prowadzi to do szewskiej pasji, bo nałożenie tak twardego wosku na większy obszar brody to cud.

Woski do brody często sprzedawane są w słoiczkach, by łatwo można się dostać do zawartości. Na zdjęciu słoiczek z kremem/balsamem oraz buteleczka olejku i pomadka. W tle kwiaty.
Obraz silviarita z Pixabay

Woski do brody

W przypadku wosków do brody sytuacja jest nieco inna, ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej substancji ich producenci dodają do nich również składniki zapewniające większą plastyczność pod wpływem temperatury. Dokładnie tak, jak w przypadku balsamów, tylko w znacznie mniejszych ilościach. Dzięki temu wosk nie traci mega mocnego chwytu, a my po podgrzaniu wosku w dłoniach lub suszarce jesteśmy w stanie dużo łatwiej nakładać go na całą brodę. Podobnie jak w przypadku balsamów, wosków do brody możemy używać, gdy chcemy po prostu stylizować niepokorną brodę. Jednak najlepsze efekty daje stosowanie wosku razem z olejkiem. Dzięki temu z jednej strony jesteśmy w stanie odpowiednio nawilżać i odżywić brodę, zapewniając jej miękkość i zdrowy połysk. Z drugiej strony ułożyć ją  dokładnie tak, jak lubisz.

2 KOMENTARZE

  1. […] W XX wieku nad olejami roślinnymi pochylili się naukowcy. Oleje roślinne zawierają zarówno nasycone, jak i nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają zbawienne działanie na ludzką skórę. Niedobór kwasów tłuszczowych w skórze może powodować nadmierne wysuszenie skóry oraz łuszczenie się naskórka. Dlatego też oleje roślinne ze względu na swoje właściwości, zmiękczające, wygładzające, ochronne i natłuszczające zaliczono do grupy emolientów. Poza tym w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K, które są niezbędne do utrzymania skóry w dobrym stanie. Te same olejki kosmetyczne są także głównym składnikiem olejków do brody. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here