Peeling twarzy to zabieg, którego zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Doskonale oczyszcza i odświeża skórę przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie i stymuluje naturalne procesy regeneracji skóry. Jednak jest to również zabieg, który nieprawidłowo wykonany może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zatem jak zrobić peeling twarzy prawidłowo?

Jak zrobić peeling twarzy prawidłowo – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów. Możesz wybrać peeling do twarzy z naturalnymi drobinkami, najczęściej z kryształkami soli, cukrem lub zmielonymi muszlami. Są też peelingi z drobinkami syntetycznymi – są to kuleczki zwykle wykonane z tworzywa sztucznego. Ostatni rodzaj peelingu to enzymatyczny peeling do twarzy, który dzięki zawartości odpowiednio dobranych enzymów powoduje reakcję rozpuszczania martwych komórek naskórka, co ułatwia ich usunięcie. Jak widać, peelingi różnią się składem i działaniem. Jak więc wybrać najlepszy peeling dla siebie?

Jak zrobić peeling twarzy – co wybrać? na zdjęciu słoiczek z peelingiem naturalnym w kolorze pomarańczowym, rozlewającym się na cukier. Obok leżą kwiaty lawendy.
Obraz Monfocus z Pixabay

Cera łojotokowa

Jeśli masz do czynienia ze skórą łojotokową, najlepiej sięgnąć po naturalny peeling do twarzy w postaci granulatu lub na bazie miodu. Mechanicznie złuszcza skórę, odblokowuje zatkane pory i przyniesie efekt delikatnego masażu, który poprawi ukrwienie skóry, a tym samym sprawi, że będzie lekko zaróżowiona i odświeżona. Regularne stosowanie peelingu do twarzy na skórę łojotokową również zmniejszy ilość wydzielanego sebum przez gruczoły łojowe. Jeśli zmagasz się jednak z trądzikiem, peelingi powinniśmy wykonać po konsultacji z dermatologiem.

Cera mieszana

Dla cery mieszanej lub szarej i zmęczonej lepiej sprawdzą się preparaty złuszczające z kulkami syntetycznymi, które również złuszczają skórę mechanicznie, ale ich działanie jest znacznie delikatniejsze. Mikrokuleczki zawarte w peelingu do twarzy mają okrągły kształt, dzięki czemu są bardziej miękkie niż nasiona czy łuski.

Cera wrażliwa

W przypadku skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej, cienkiej i delikatnej lepiej zrezygnować z peelingu do twarzy. Tego typu cery charakteryzują się wyjątkowo cienkim naskórkiem – jego ścieranie przy pomocy peelingu do twarzy może dodatkowo osłabić barierę ochronną skóry suchej, wrażliwej lub naczynkowej. Jeśli jednak odczuwamy potrzebę delikatnego odświeżenia skóry, możemy od czasu do czasu zdecydować się na zastosowanie enzymatycznego peelingu do twarzy lub delikatnej maski peelingującej do twarzy.

Jak zrobić peeling twarzy prawidłowo?

Sposób stosowania peelingu na twarzy zależy od rodzaju kosmetyku. Preparaty z drobinkami nakładamy na oczyszczoną skórę, na przykład za pomocą metody OCM, a następnie masujemy ją okrężnymi ruchami. Natomiast enzymatyczny peeling do twarzy nakładamy jak krem ​​i pozostawiamy na twarzy tak długo, jak zaleca producent. Resztki peelingu do twarzy należy zmyć zimną wodą, a następnie przetrzeć tonikiem, aby przywrócić normalne pH. Są to następujące kroki nr. 3 i 4 według 10 kroków koreańskiej pielęgnacji.

Jak zrobić peeling twarzy prawidłowo? Na zdjęciu rozrobiony peeling w szklance stojącej na cukrze w otoczeniu płatków kwiatów.
Obraz Monfocus z Pixabay

Zasady, których należy przestrzegać

  1. Peeling twarzy na twarzy nie powinien być wykonywany zbyt często, zwłaszcza jeśli nasza skóra jest delikatna. W przypadku skóry łojotokowej taki zabieg wystarczy dwa razy w tygodniu, a dla skóry mieszanej i wrażliwej raz w tygodniu.
  2. Stosując peeling do twarzy nie należy zbyt mocno i gwałtownie pocierać skóry – powinien to być delikatny masaż, który nie uszkodzi powierzchni naskórka.
  3. Peeling do twarzy z granulkami naturalnymi najlepiej nakładać na wilgotną skórę, a następnie zmywać letnią wodą – zapobiegnie to nadmiernemu podrażnieniu skóry.
  4. Peeling do twarzy z granulkami syntetycznymi powinno się nałożyć na suchą skórę, a następnie delikatnie wmasować palcami zwilżonymi wodą.
  5. Enzymatyczny peeling do twarzy nakładamy cienką warstwą na twarz, a następnie odczekujemy kilkanaście minut do uzyskania gumowej konsystencji. Następnie zdejmujemy go delikatnie odrywając powstałą płachtę. Na koniec myjemy twarz letnią wodą.
  6. Mężczyźni z brodą stosując peeling do twarzy powinni wybierać peelingi naturalne, które łatwo wypłukać.
  7. Przy stosowaniu peelingu do twarzy omijaj okolice oczu – to najcieńsza i najdelikatniejsza część naszego ciała, praktycznie pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej.
  8. Peeling do ust warto wykonać innym preparatem do tego przeznaczonym.
  9. Peeling twarzy dobrze zakończyć aplikacją odżywczo-łagodzącej maski w płachcie, która złagodzi zaczerwienienia, odżywi skórę i nawilży ją.

Jak zrobić peeling twarzy prawidłowo – konsultacja

Stosowanie peelingu do twarzy może wydawać się prostą sprawą, ale tak nie jest. Dlatego należy bardzo uważać podczas jego używania, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę. Jeśli nie masz pewności, czy możemy zastosować peeling oczyszczający na twoją skórę, najlepiej skonsultować się z kosmetyczką. Dzięki tej wizycie będziemy mogli dowiedzieć się, jaki mamy typ skóry i jakie kosmetyki są dla nas najlepsze. W ten sposób będziemy wiedzieć na przyszłość, jaki peeling wybrać dla siebie.

5 KOMENTARZE

  1. […] Środki myjące, takie jak mydła i żele do twarzy, oczyszczają twarz z warstwy łoju pozbawiając ją naturalnej ochrony. Zmieniają również pH skóry, dzięki czemu bakterie znacznie łatwiej namnażają się. Skóra pozbawiona naturalnej bariery hydrolipidowej również zaczyna nadmiernie wysychać. Następnie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, aby uzupełnić powłokę. I tak zamykamy błędne koło. Tak chociażby działają silnie złuszczające peelingi. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here