Znamy go jako jeden z największych naturalnych antybiotyków. Używamy miodu jako domowego środka na całe zło od tysięcy lat. Nawet dziś istnieje wiele sposobów wykorzystania supermocy miodu, od łagodzenia kaszlu po wykorzystanie właściwości przeciwutleniających tego naturalnego słodzika.

Właściwości miodu w historii

Czy wiesz, że miód był używany i spożywany w całej udokumentowanej historii od ponad 4000 lat? Starożytni Grecy, Egipcjanie, Chińczycy i Rzymianie stosowali miód w leczeniu ran i schorzeń jelit. Starożytny egipski tekst zaleca mieszankę tłuszczu, miodu i błonnika roślinnego jako standardowe leczenie ran. Natomiast rzymski naukowiec Pliniusz w leczeniu ran łączył miód z tłuszczem rybnym. To naprawdę starożytne lekarstwo. Wytwarza ją go pszczoły, które w tym celu przetwarzają pyłek i nektar kwiatowy. Miód, który wypełnia półki naszych supermarketów w schludnych słoikach, nie różni się zbytnio od płynnego złota preferowanego przez starożytne cywilizacje, choć jest nieco bardziej przetworzony. Współczesna nauka pokazuje naszym przodkom, że jesteśmy na dobrej drodze – miód ma wiele miejscowych i jadalnych korzyści zdrowotnych. Udowodniono, że miód jest skuteczny w leczeniu wrzodów, oparzeń, ran skóry oraz jako środek przeciwzapalny łagodzący ból. Poza tym twoja mama miała rację – to zdrowy środek na kaszel.

Miód wytwarzany jest przez pszczoły z pyłku i nektaru kwiatowego. NA zdjeciu rodzina pszczół na plastrze miodu
Obraz PollyDot z Pixabay

Właściwości miodu – środek na kaszel

Jedna z największych właściwości miodu? Może ci pomóc w razie nagłej potrzeby. Stwierdzono, że ten naturalny słodzik jest tak samo skuteczny, jak typowa dostępna bez recepty dawka dekstrometorfanu w tłumieniu kaszlu, prawdopodobnie dlatego, że miód działa łagodząco, tworząc w gardle film, który łagodzi podrażnienie powodujące kaszel. Possij 2 łyżeczki miodu przed snem, aby złagodzić nocny kaszel i pomóc sobie zasnąć.

Właściwości miodu – działanie przeciwstarzeniowe

Miód jest pełen silnych przeciwutleniaczy, które zwalczają uszkodzenia komórek. Kiedy szkodliwe czynniki znane jako wolne rodniki próbują zaatakować komórki w procesie zwanym stresem oksydacyjnym, przeciwutleniacze zapewniają bezpieczeństwo komórkom. Wolne rodniki są związane ze starzeniem się i chorobami, w tym rakiem. Jedno z badań wykazało, że porcja miodu gryczanego zwiększa aktywność przeciwutleniającą in vitro u zdrowych dorosłych, co znaczy mniej więcej tyle, że odpowiednio długie stosowanie miodu może mieć właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Idealnie nadaje się jako dodatek do kąpieli z mlekiem.

Miód poprawia cholesterol

Badanie przeprowadzone przez naukowców w Dubaju wykazało, że osoby spożywające przez 15 dni, 250 mililitrów wody z 75 gramami naturalnego miodu, obniżyły poziom całkowitego i „złego” cholesterolu (LDL), jednocześnie podnosząc „dobry” cholesterol (HDL). Jest to dopiero wstępna badanie, które potrzebuje teraz dodatkowych eksperymentów, jednak dowodzi ono, że miód może mieć faktycznie działanie obniżające cholesterol.

Miód zwalcza szkodliwe bakterie

Miód słynie z właściwości antybakteryjnych i zdolności do zwalczania wielu rodzajów bakterii, w tym salmonelli i E. coli. We wszystkich tradycjach medycyny ludowej był stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Dlatego też niektórzy lekarze zalecają stosowanie miodu jako maseczki przy chorobach cery. Można go też wykorzystać jako składnik naturalnego peelingu do ust.

Miód jest świetnym składnikiem peelingów. Na zdjęciu peeling w słoiczku obok lezy łyżka do miodu i rozlany jest miód.
Obraz Monfocus z Pixabay

Właściwości miodu – leczenie oparzeń

Jedno badań wykazało, że oparzenia leczone miodem goiły się szybciej i wykazywały mniej stanów zapalnych niż oparzenia leczone srebrem, powszechnie stosowanym w leczeniu oparzeń. Dlatego też w przypadku oparzenia w domu warto to miejsce posmarować cienką warstwą miodu. Przyśpieszy regenerację skóry i zapobiegnie wystąpieniu owrzodzenia.

Miód utrzymuje poziom glukozy we krwi pod kontrolą

Mimo że składa się z glukozy i fruktozy, miód ma stosunkowo niski indeks glikemiczny (IG). W rezultacie, w porównaniu z rafinowanym cukrem, miód może słodzić żywność, nie powodując wzrostu poziomu cukru we krwi. Miód poleca się jako alternatywne słodziwo dla osób z cukrzycą oraz insulinoopornością.

Czy spożywanie miodu jest bezpieczne?

Tak, miód jest dla nas jak najbardziej bezpieczny, jednak wszystko zależy od jego źródła i sposobu wykorzystania. Miód może być zdrowszym i potencjalnie korzystnym dla zdrowia zamiennikiem rafinowanego cukru w ​​twojej diecie. Ważne jest jednak, aby szukać odpowiedniego źródła, aby spowodować minimalne szkody dla środowiska i uzyskać maksymalne korzyści. Dlatego wybierając miód staraj się kupować go od lokalnych pszczelarzy. Często posiadają oni także w swojej ofercie inne produkty pochodzenia pszczelego – propolis i kit pszczeli. Oba mają równie dużo właściwości prozdrowotnych. Pamiętaj jednak, że miodu unikają osoby na diecie wegańskiej. Nie wolno go też podawać dzieciom do 12 miesiąca życia, ponieważ może powodować alergie!

3 KOMENTARZE

  1. […] Zazwyczaj dieta wegańska to taka, która obejmuje owoce, warzywa, zboża, nasiona, oleje, orzechy i rośliny strączkowe. Kiedy zostajesz weganinem, nie jesz mięsa, nabiału, ryb, skorupiaków, jajek, drobiu ani żadnej żywności zawierającej te składniki. Unikasz również niektórych proszków białkowych, suplementów oleju rybnego, żelatyny, smalcu ani margaryny z serwatki. Niektórzy weganie unikają również produktów pszczelich, takich jak miód. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here