Mycie twarzy olejkiem. Brzmi głupio? Przeciwnie! Dziś opowiemy o rewolucyjnej metodzie pielęgnacji cery, pochodzącej z Azji. Mycie twarzy olejkiem wydaje się bardzo głupim pomysłem. W końcu olej zatyka pory i tylko pogarsza sytuację. Już teraz możesz sobie wyobrazić te wszystkie niedoskonałości, zaskórniki i pryszcze. Jednak olejki kosmetyczne doskonale oczyszczają i odżywiają skórę. Poznaj OCM – Oil Cleansing Method, czyli mycie twarzy olejkami.

OCM – Oil Cleansing Method – co to jest?

Wróćmy do czasów szkolnych. Czy pamiętasz lekcje chemii? Jedna z lekcji była poświęcona tłuszczom. I tam można było dowiedzieć się, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. I tak właśnie powstała metoda oczyszczania olejkiem (OCM – Oil Cleansing Method), jeden z 10 kroków koreańskiej pielęgnacji. Jak wiadomo, skóra twarzy pokryta jest warstwą sebum, które zapewnia miękkość skóry i tworzy na niej ochronną warstwę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Sebum jest niezwykle potrzebne, ponieważ nie tylko chroni skórę, ale także zapobiega jej wysychaniu. Dlatego nie należy go usuwać.

OCM - Oil Cleansing Metod wywodzi się z książki - Sekret urody Koreanek. Na zdjęciu buteleczka z pipetą, wypełniona w 3/4 olejkiem stojąca na rozłożonej książce.
Photo by Angélica Echeverry on Unsplash Start your website with Squarespace today.

Silne środki czyszczące

Środki myjące, takie jak mydła i żele do twarzy, oczyszczają twarz z warstwy łoju pozbawiając ją naturalnej ochrony. Zmieniają również pH skóry, dzięki czemu bakterie znacznie łatwiej namnażają się. Skóra pozbawiona naturalnej bariery hydrolipidowej również zaczyna nadmiernie wysychać. Następnie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, aby uzupełnić powłokę. I tak zamykamy błędne koło. Tak chociażby działają silnie złuszczające peelingi.

OCM – Oil Cleansing Method, a pH neutralne dla skóry

Ludzka skóra ma umiarkowanie kwaśne pH, które utrzymuje się w zakresie od 4,5 do 6. Pozwala to na stworzenie środowiska wrogiego dla bakterii. Mydło ma pH 10. Więc, jak widzimy, jest to niekoniecznie dobre dla naszej skóry. Dlatego powinniśmy stosować preparaty do mycia twarzy o optymalnym dla skóry pH. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie olejków kosmetycznych. Metoda OCM – Oil Cleansing Method polega na myciu twarzy mieszanką naturalnych olejków roślinnych, wśród których ważnym składnikiem jest olej rycynowy. Olejek rycynowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dzięki czemu delikatnie oczyszcza skórę i utrzymuje odpowiednie środowisko dla dobrych bakterii. Olej rycynowy miesza się z olejem bazowym i innymi olejami o różnych właściwościach w zależności od rodzaju skóry. W ten sposób możemy w naprawdę wyjątkowy sposób zadbać o naszą cerę.

Jak stworzyć olejek dla OCM – Oil Cleansing Metod?

Aby stworzyć idealną mieszankę olejków do mycia twarzy musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Dlatego też najpierw należy określić jaką cerę posiadamy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Generalnie przyjmuje się, że najlepsze mieszanki mają proporcje:

 • Sucha skóra: 10% olej rycynowy + 90% inne oleje
 • Skóra normalna: 20% oleju rycynowego + 80% innych olejów
 • Skóra mieszana / tłusta: 50% -70% olej rycynowy, 30% -50% inne oleje

Następnie dobiera się jeden, dwa lub nawet kilka olejów bazowych, z których tworzymy odpowiednią mieszankę. Dla różnych typów skóry zalecane są różne olejki:

 • Sucha skóra: olej z awokado, kokosowy, ze słodkich migdałów, makadamia, oliwa z oliwek, z zielonej kawa, jojoba;
 • Skóra normalna: olej arganowy, rokitnikowy, z pestek brokuła, ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej z pestek śliwki;
 • Skóra mieszana / tłusta: olejek z czarnuszki, wiesiołka, z pestek arbuza, z siemienia lnianego, z konopi, z marakui, z nasion jeżyny, z nasion pomidora, z nasion ogórka, z nasion czarnego bzu, z dzikiej róży, z pestek dyni, jojoba.

Każdy z tych olejków ma też inne działanie, jedne działają kojąco, inne nawilżają, inne działają antybakteryjnie. Dlatego zanim zdecydujemy się na jeden konkretny, musimy ustalić, jakiego dokładnie efektu potrzebujemy.

OCM - Oil Cleansing Metod, jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków jest olejek z awokado. Na zdjęciu dwie buteleczki z pipetami, jedna właśnie z olejkiem z awokado.
Photo by Charisse Kenion on Unsplash

Jak myć twarz OCM – Oil Cleansing Metod?

Mycie twarzy w ramach OCM – Oil Cleansing Method wymaga od nas stworzenia rytuału. Przede wszystkim potrzebujemy: mieszanki olejku, zimnej i gorącej wody oraz miękkiego mini ręcznika (np. z bambusa). Następnie postępujemy zgodnie ze schematem:

 1. Porcję olejku rozcieramy w dłoniach i nakładamy na wcześniej zwilżoną wodą twarz.
 2. Twarz masujemy okrężnymi ruchami, uwzględniając bardziej problematyczne miejsca.
 3. Namaczamy ręcznik w bardzo ciepłej wodzie (60°C-70°C).
 4. Nakładamy ręcznik na twarz.
 5. Czekamy kilka minut, aż ręcznik ostygnie i wypłukujemy go w ciepłej wodzie.
 6. Powtarzamy ten proces jeszcze dwa lub trzy razy.
 7. Następnie zmywamy miękką ściereczką nadmiar olejku z twarzy.
 8. Na koniec moczymy ręcznik w zimnej wodzie i dokładnie wycieramy twarz zamykając pory.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here