Stosowanie olejków kosmetycznych potwierdzonych jest już źródłami ze starożytnego Egiptu. Kleopatra – mistrzyni dbania o urodę nie tylko brała kąpiele w mleku, ale także na swoje ciało nakładała olejki kosmetyczne tłoczonymi na zimno. W późniejszym czasie z ich dobrodziejstw korzystały nie tylko księżne i królowe, ale także śpiewaczki, aktorki i… kurtyzany.

Olejki kosmetyczne – przebadane naukowo

W XX wieku nad olejami roślinnymi pochylili się naukowcy. Oleje roślinne zawierają zarówno nasycone, jak i nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają zbawienne działanie na ludzką skórę. Niedobór kwasów tłuszczowych w skórze może powodować nadmierne wysuszenie skóry oraz łuszczenie się naskórka. Dlatego też oleje roślinne ze względu na swoje właściwości, zmiękczające, wygładzające, ochronne i natłuszczające zaliczono do grupy emolientów. Poza tym w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K, które są niezbędne do utrzymania skóry w dobrym stanie. Te same olejki kosmetyczne są także głównym składnikiem olejków do brody.

Jaki olejek kosmetyczny wybrać?

Olejki kosmetyczne dobieramy ze względu na cerę. Inne będą sprawdzać się przy skórze przesuszonej i skłonnej do podrażnień. Inne unormują skórę tłustą i skłonną do nadprodukcji sebum. Jeszcze inne świetnie sprawdzą się do nawilżenia i ochrony skóry normalnej. Natomiast niektóre nadają się także do olejowania włosów, w zależności od ich rodzaju.

Awokado nie tylko w kuchni - olejek awokado jako jeden z olejków kosmetycznych, na zdjęciu kobieta trzyma przepołowione awokado.
Obraz Juraj Varga z Pixabay

Olejki kosmetyczne do skóry suchej

Skóra sucha i skłonna do podrażnień to na co dzień utrapienie nie jednej kobiety. Piekące policzki, zaczerwienienie i podrażnienie po każdym umyciu. Jeśli masz skórę suchą powinnaś olejek :

  • makadamia – wysokonawilżający olejek z orzechów makadamia chroni suchą skórę przed nadmiernym wysuszaniem. Jest też źródłem kwasu oleopalitynowego, który oprócz właściwości nawilżających, posiada także właściwości antybakteryjne. Może wywoływać alergię wśród osób uczulonych na orzechy.
  • Z awokado – zawiera lecytynę, liczne składniki mineralne, a także witaminy niezbędne do zachowania zdrowej skóry: A, C, D i E. Wspomaga procesy regeneracji i redukuje stany zapalne.
  • Z marakui – olejek ten zawiera witaminy C i E, karotenoidy i flawonoidy, fitosterole oraz kwas linolonowy. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienie. Bardzo dobrze się wchłania oraz nie zostawia warstwy na skórze. Może być stosowany na delikatną skórę wokół oczu.

Olejki kosmetyczne do skóry normalnej

„Skóra normalna” to taka, która nie przetłuszcza się (nie występuje nadprodukcja sebum), nie ma problemów z nadmiernym wysychaniem czy podrażnieniami. Jednak nadal potrzebuje profesjonalnej opieki. Jeśli masz skórę normalną, do oczyszczania twarzy wybierz olejki:

  • arganowy – najpopularniejszy olejek roślinny, zawiera witaminę E, chroni i delikatnie nawilża. Pozostawia na skórze delikatny film emolientowy, który zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry. Co ważne lekko ujędrnia skórę oraz widocznie spłyca zmarszczki.
  • Migdałowy – nierafinowany olej ze słodkich migdałów działa jak najlepszy krem przeciwzmarszczkowy. Dobrze się wchłania i ujędrnia skórę, umacniając wiązania kolagenowe.
  • Z pestek moreli – to olejkowa bomba witaminowa, zawiera witaminy A, E i F oraz szereg witamin z grupy B. Odżywia i rozświetla skórę, oraz nadaje jej jedwabistą miękkość.

Olejki kosmetyczne do skóry tłustej

Może się wydawać, że smarowanie przetłuszczającej się skóry olejkiem to zły pomysł. Jednak należy pamiętać, że nadprodukcja sebum jest problemem braku odpowiedniej warstwy lipidowej na skórze. Dlatego też świetnym sposobem na jej regeneracje jest jej odtworzenie. Mając skórę tłustą, wybierz olejki:

  • winogronowy – bogactwo antyoksynadtów NNKT, które stanowią aż 90% składu oleju z pestek winogron. Działa antybakteryjnie, jest też skuteczny w zwalczaniu zaskórników, niedoskonałości, a nawet trądziku. Zawiera witaminy A, D, E, i K.
  • Lniany – posiada doskonałe proporcje omega-3 do  omega-6, a także kwasy omega-9, działa na skórę rewitalizująco, przyśpiesza gojenie się ranek i wyprysków, działa przeciwzapalnie oraz świetnie się wchłania.
  • Różany – olej z nasion dzikiej róży jest przede wszystkim świetnym źródłem witaminy C, działa rozjaśniająco, antyoksydacyjnie i łagodząco. Dzięki temu nadaje się idealnie do pielęgnacji skóry podrażnionej i zaczerwienionej.
Olejki kosmetyczne powinny być odpowiednio przechowywane. Na zdjęciu kobieta z buteleczka oleju konopnego, w ciemnym szkle i z pipetą.
Obraz altika z Pixabay

Olejki kosmetyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając olejek kosmetyczny, który ma być stosowany na włosy w czasie olejowania lub na skórę w czasie OCM – Oil Cleansing Metod, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze buteleczka powinna być z ciemnego szkła, tak aby chronić zawartość przed promieniami słonecznymi. Butelki plastikowe będą natomiast przepuszczać powietrze, co może spowodować jełczenie (utlenianie) się olejku i skracać jego przydatność do użycia i właściwości.

Poza tym powinien być także z pipetką. Po pierwsze dzięki pipecie precyzyjnie odmierzymy odpowiednią ilość do aplikacji. Po drugie unikniemy dotykania powierzchni olejku skórą, na której mogą znajdować się drobnoustroje, które mogą zanieczyścić olejek i potęgować nasze problemy skórne.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here