Siekiera, mimo iż może wydawać się archaicznym narzędziem, nadal jest sprzętem, pożądanym prawie w każdym domu. Jest to narzędzie niezwykle przydatne i wszechstronne. Jak bardzo? Znam osoby, które używają siekier do obierania ziemniaków w czasie wyprawy bushcraftowej do lasu. Czym jednak charakteryzują się poszczególne rodzaje siekier, i jaką siekierę wybrać?

Różne rodzaje siekier – jedna budowa

Jak zbudowana jest siekiera? Składa się ona z głowicy wykonanej z różnych typów stali, w zależności od rodzaju siekiery. Głownia osadzona jest poprzez stylisko na toporzysku, czyli rękojeści, najczęściej wykonanej z drewna. Jednak zdarzają się również toporzyska wykonane z tworzywa. Z nich słyną chociażby siekiery marki Fiskars. Największa różnica w budowie siekier objawia się natomiast w budowie samej głowni. Na przykład topory ciesielskie charakteryzują się tym, ze z jednej strony policzek, czyli bok prowadzący do krawędzi, jest całkowicie płaski. Natomiast w siekieromłotach znajdziemy specjalnie wyprofilowane obuchy, które pozwalają nam pobijać kliny. Jeśli nie wiesz czego dokładnie szukasz, pomyśl jaką siekierę chcesz kupić i do czego będzie ci ona służyć.

Rodzaje siekier i ich zastosowanie

Siekiery w zależności od budowy głowni oraz długości styliska można podzielić na siekiery: leśne, uniwersalne, rozłupujące i siekieromłoty, ciesielskie (w tym rzeźbiarskie) oraz turystyczne. Każdy rodzaj ma inną budowę oraz wykorzystuje się do czegoś innego.

Siekiery leśne

Siekiery drwalskie, zwane również siekierami do zastosowań leśnych to siekiery przeznaczone do prac w lesie i przy świeżo ściętych drzewach. Charakteryzują się one  długim toporzyskiem oraz bardzo cienkim ostrzem – dzięki temu świetnie radzą sobie w poprzek włókien drewna i nadają się do ścinania drzew. W zależności od wielkości wyróżniamy w nich siekiery jedno- i dwuręczne. Wśród firm produkujących siekiery leśne przodują: Krumpholz i Husqvarna.

Siekiery uniwersalne

Jak sama nazwa wskazuje są to siekiery, do każdego zadania, znane również jako siekiery gospodarskie. Charakteryzują się średniej długości toporzyskiem oraz prostą głowicą. Taka siekiera nadaje się do rąbania drewna na opał czy ścinania niewielkich drzew i krzewów. Także nie obce jej zadania ogrodnicze oraz drobne prace leśne. siekiery uniwersalne mają wagę głowni od 1,2 do 2,5 kg. W produkcji siekier uniwersalnych przoduje Juco. Zazwyczaj mają drewniane trzonki, które łatwo wymienić.

Rodzaje siekier: siekiera rozłupująca wbita w kołek drewniany, w tle stos połupanego drewna.
Obraz Kornel Mizdalski z Pixabay

Siekiery rozłupujące

Jest to specjalna kategoria siekier, które charakteryzują się dużą wagą oraz długim toporzyskiem. Krótsze siekiery rozłupujące są idealne do pracy jedną ręką, jednak tymi powyżej 70 cm długości lepiej pracować oburącz. Zapewni nam to dużo lepszą kontrolę nad siekierą oraz dużo więcej siły. Ostrze siekiery rozłupującej posiada krótkie ostrze i płaskim przekroju, który się w pewnym momencie rozszerza. Pozwala to na precyzyjne uderzenie w drewno i jego rozłupanie na pół. Siekiery rozłupujące mają od 2 kg do 4 kg. Najczęściej spotykane siekiery rozłupujące to Gardena i Fiskars.

Siekieromłoty

Specjalnym rodzajem siekiery rozłupującej jest siekieromłot. Charakteryzuje się on specjalnie wykończonym obuchem – posiada on na nim zakończenie w kształcie młota, który może służyć do pobijania klinów. Jest to bardzo ważne, ponieważ pobijanie obuchem lub obucha zwykłej siekiery może doprowadzić do jego pęknięcia (niektóre gwarancje siekier tracą ważność podczas pobijania obucha siekiery). Siekieromłot charakteryzuje się też dużo większą wagą, nawet do 6 kg. Najpopularniejsze są siekieromłoty Celfast i Hecht.

Siekiery ciesielskie

Siekiery ciesielskie zwane potocznie też toporami ciesielskimi, charakteryzują się wachlarzowatym, zaokrąglonym ostrzem, zwężającym się ku obuchowi. Jedno policzko mają też zwyczajowo płaskie(są ostrzone z jednej strony), co pozwala na ciosanie płaskich powierzchni w drewnie. Niektóre modele mają krótki, lekko zagięty trzonek, co ułatwia pracę przy ociosywaniu drewna. W siekierach ciesielskich zdarzają się także specjalne wcięcia lub zaczepy, które służą do wyciągania gwoździ. Są to siekiery ściśle specjalistyczne, używane w pracy jedynie przez dekarzy, cieśli i rzeźbiarzy. Najpopularniejsze są siekiery firm: Ochsenkopf czy Gransfors Bruk.

Siekiery rzeźbiarskie

Siekiery rzeźbiarskie to wyspecjalizowany rodzaj siekier ciesielskich. Zwana również toporkiem rzeźbiarskim. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, który pozwala na precyzyjną pracę jedną ręką. Płaskie z jednej strony ostrze pozwala na cieniowanie kawałka drewna przed rzeźbieniem, bez ryzyka powstania zadziorów. Najpopularniejsze toporki rzeźbiarskie produkuje Gransfors Bruk.

Rodzaje siekier: toporek turystyczny wbity w kłodę. W tle osoby siedzące przy ognisku. Sceneria leśna.
Obraz Free-Photos z Pixabay

Siekierki turystyczne

Siekierki turystyczne, to jedne z najmniejszych siekier na rynku. Łatwo można je znaleźć w sklepach ze sprzętem biwakowym, charakteryzują się nie dużą wagą (od 400g) oraz małymi rozmiarami – trzonki do 30. W zestawach z siekierą często jest sprzedawana kabura, którą łatwo przytroczyć do pasa. Idealna na wypad na biwak, by porąbać drewno do ogniska. Raczej nie do codziennego użytku. W produkcji siekier kempingowych przoduje Fiskars.

2 KOMENTARZE

  1. […] Jeśli używasz siekiery wystarczająco długo, istnieje prawdopodobieństwo, że rączka zostanie w pewnym momencie uszkodzona lub całkowicie pęknie a ty będziesz się zastanawiał jak wymienić rękojeść siekiery. To nic niezwykłego – drewno nie trwa wiecznie, bez względu na to, jak dobrze się nim zajmiesz – i możesz stosunkowo łatwo wymienić uchwyt i to niezależnie od typu użytkowego siekiery. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here