Jeśli zastanawiasz się jaką siekierę kupić, musisz mieć ku temu powód. Bo wiadomo, że każdy: od rzemieślników i preppersów po właścicieli domów, leśników i każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu, prawdopodobnie w pewnym momencie będzie potrzebował siekiery.

Po co mi siekiera?

Siekiera ma trzy główne funkcje:

  • cięcie,
  • rozłupywanie,
  • kształtowanie.

Uważa się, że we współczesnym świecie siekiery nie mają racji bytu (są przecież pilarki spalinowe!). Jednak siekiery są i mają się dobrze. W zależności jednak od typu siekiery, ma ona różne zastosowanie. Do czego innego służy siekiera rozłupująca a do czego innego mały toporek turystyczny. Jednak niezależnie od typu łatwo wybrać to czego akurat potrzebujemy.

Jaką siekierę kupić? – topór czy siekiera?

Pierwsze pytanie, na które musisz odpowiedzieć, brzmi: „Czy szukam siekiery czy toporka?” Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica: rozmiar. Siekierą nazywamy toporki powyżej 30 centymetrów. Jednak niezależnie od nazewnictwa chodzi tu przede wszystkim o rozmiar. Możesz bowiem znaleźć siekierę, która będzie idealna do ścinania drzew, a druga do rozłupywania kłód. Dlatego konieczne jest, aby najpierw określić swoje wymagania, a następnie wybrać siekierę do kupienia. Sprawdź najpierw jakie są typy użytkowe siekier a następnie zastanów się do czego będziesz używał swojej. Gdy szukasz czegoś na wypady na kemping, to wybierz toporki turystyczne. Jeśli jednak właśnie wprowadziłeś się do domu z kominkiem to raczej potrzebujesz siekiery rozłupującej. Krótko mówiąc, topór i siekiera różnią się tylko dwoma względami – rozmiarem i wagą. Musisz więc wybrać między tymi dwoma w zależności od tych dwóch czynników.

Duża siekiera rozłupująca Fiskars, w tle połupane kłody drewna.
Obraz Kornel Mizdalski z Pixabay

Jaką siekierę kupić – wielkość głowicy i rękojeści

Wiele osób, zwłaszcza facetów, chętnie kupuje ciężkie siekiery. Dodatkowy ciężar głowicy siekiery zapewnia większą siłę podczas rąbania. Dlatego cięższe głowice toporów – modele o wadze od dwóch i pół do trzech kilogramów – są używane podczas zawodów w łupaniu i ścinaniu drzew. Ale cięższy nie zawsze oznacza lepiej dopasowany do twoich potrzeb.

Waga siekiery

W rzeczywistości prawdopodobnie najlepiej zacząć od półtorakilogramowej siekiery rozłupującej. Jeśli masz zamiar rozłupać dużo drewna, możesz z czasem wybierać coraz cięższy sprzęt. Najważniejsze jest to, abyś czuł się komfortowo podczas pracy. Łatwiej jest też nauczyć się odpowiednich technik wymachiwania siekierą za pomocą lżejszych głowic. Jeśli jednak zamierzasz wybrać siekierę na kemping lub toporek do prac w ogrodzie to zastanów się nad tym, czy półkilogramowy toporek nie będzie odpowiedni.

Długość rękojeści

Prawdziwe pełnowymiarowe siekiery do obalania drzew mają 90 cm długości, ale zwykle jest to o wiele za duże dla potrzeb większości ludzi. Zamiast tego rozważ zakup 70 cm pełnowymiarowej siekiery i półmetrowego toporka turystycznego. Ten ostatni, pomimo nazwy, jest bardzo wszechstronny pod względem rozmiaru. Spełnia większość zadań w domu, a jeśli weźmiesz go na kemping – nadaje się do rąbania drewna na opał, ścinania małych drzew i wykonywania drobniejszych zadań, takich jak przygotowywanie rozpałki. Jeśli jednak zamierzasz zabrać siekierę na bushcraftowe wędrówki, będziesz potrzebować czegoś lżejszego i bardziej kompaktowego.

Mały toporek turystyczny Fiskars wbity w kłodę. Taki toporek świetnie sprawdzi się do precyzyjnych prac takich jak rąbanie rozpałki czy karczowanie krzaków.
Obraz GranitPrzetrwa z Pixabay

Jaką siekierę kupić – materiał rękojeści

Materiał, z którego wykonana jest siekiera – a konkretnie rękojeść – to kolejna ważna kwestia przy zakupie siekiery. Większość entuzjastów siekier, woli przede wszystkim dotyk drewnianej rączki.

Materiał rękojeści – tworzywo sztuczne

Popularnymi materiałami na trzonki siekier są wzmocnione tworzywo sztuczne i metal. Wzmocniony włóknem węglowym plastik jest mocniejszy niż drewno i często lżejszy, ale ma wady. Tworzywo nie zużywa się w naturalny sposób, tak jak drewno, co prowadzi do tego, że uchwyt może być niewygodny w trzymaniu, jeśli został wyszczerbiony lub uszkodzony. Jest również trudny do wymiany. Z drugiej strony pojawiają się metalowe uchwyty, które są bardzo wytrzymałe, ale ciężkie i trudne do wymiany. Niektóre ultralekkie siekiery kempingowe są wykonane w całości z metalu, a trzonek jest wydrążony i ma wywiercone w nim otwory, aby był jak najlżejszy, ale to wyjątek, a nie zasada.

Materiał rękojeści – drewno

Jest coś bardzo satysfakcjonującego w używaniu siekiery z drewnianą rączką. Pamiętaj jednak, że wiele toporków sprzedawanych w sklepach ma lakierowaną rączkę. To wcale nie jest dobre ​​drewniane uchwyty z lakierem są śliskie, gdy są mokre, co z oczywistych powodów jest koszmarem. Dlatego wybieraj siekierę z trzonkiem nielakierowanym. Możesz także wymienić lakierowany trzonek na zwykły – wymiana drewnianego uchwytu jest bowiem bardzo łatwa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here