Włosy każdego z nas mają inne potrzeby. Odpowiednia do ich rodzaju pielęgnacja włosów gwarantuje podkreślenie naturalnego piękna. Najdroższe odżywki i szampony nie pomogą twoim włosom, jeśli zostaną źle dobrane, dlatego też twoja pielęgnacja powinna zależeć od rodzaju włosów. Jakie są cechy mają poszczególne rodzaje włosów?

Pielęgnacja włosów: równowaga ma znaczenie

Włosy nie lubią przesady w żadnym kierunku. Szkodzi im suchość i nadmierne nawilżenie. Każdy włos otoczony jest sebum – cienką warstwą tłuszczu pochodzącego z gruczołów łojowych, którego zadaniem jest zapobieganie ich wysychaniu. Kiedy te gruczoły są zbyt aktywne i wytwarzają zbyt dużo sebum– woda nie ma szans na odparowanie, a włosy opadają. Z kolei całkowite usunięcie tłuszczu (np. niewłaściwym szamponem) nadmiernie wysusza włosy, co od razu widać po tym, że stają się sztywne i twarde jak siano.

Poszczególne rodzaje włosów – jak je rozpoznać i o nie zadbać?

Sposób pielęgnacji włosów zależy w dużej mierze od rodzaju włosów. Można używać zarówno kupnych, jak i domowych maseczek, na przykład kosmetyków z mlekiem. Jednak jak rozpoznać, jakie mamy włosy i jakich kosmetyków użyć?

Rodzaje włosów: normalne

Zawsze są miękkie i elastyczne, błyszczą się i łatwo się układają. Nie były farbowane ani rozjaśniane. Nie przesuszają się po myciu i nie przetłuszczają się szybko. Jak się nimi opiekować:

 • myj je regularnie szamponem do włosów normalnych,
 • po umyciu użyj balsamu lub odżywki,
 • raz w miesiącu stosuj silnie regenerującą odżywkę,
 • latem upewnij się, że wszystkie preparaty do włosów, których używasz, mają filtry przeciwsłoneczne.

Rodzaje włosów: suche

Zbyt mała ilość sebum powoduje, że poziom wilgotności spada poniżej dopuszczalnego minimum, w efekcie włosy stają się sztywne i twarde. Czasami łamią się nawet od silniejszego podmuchu wiatru lub podczas czesania, a poza tym trzeba dużo popracować nad ułożeniem rozsądnej fryzury. Pielęgnacja włosów suchych:

 • myj je co kilka dni szamponem tylko do włosów suchych lub lekko zniszczonych,
 • po każdym myciu używaj starannie dobranych balsamów i odżywek,
 • jeśli możesz, podczas suszenia włosów zrezygnuj z suszarki.
Rodzaje włosów: suche. Powinno unikać się suszenia ich suszarką. Na zdjęciu kobieta w szlafroku suszy włosy.
Obraz Ryan McGuire z Pixabay

Rodzaje włosów: zniszczone

Nadmierna ilość stosowanych zabiegów chemicznych i mechanicznych, a także nadmiar słońca i wiatru, doprowadziła do ​​tego, że włosy są suche, matowe i łatwo się łamią. Jak pielęgnować włosy zniszczone:

 • włosy myj tylko specjalnymi szamponami, które zawierają substancje aktywne (np. proteiny), które wnikają we włosy i regenerują uszkodzone partie oraz wygładzają ich powierzchnię, a w przypadku włosów farbowanych wspomagają koloryzację,
 • po każdym myciu należy obowiązkowo używać balsamów i odżywek, najlepiej z tej samej serii, co szampon,
 • do czesania włosów używaj grzebienia z dużymi, rzadko rozmieszczonymi zębami.

Rodzaje włosów: przetłuszczające się

Zbyt gęste sebum, powstające w wyniku nadprodukcji gruczołów łojowych, nie pozwala na odparowanie nadmiaru wody nagromadzonej we włosach. Włosy takie tracą puszystość, stają się wiotkie i trudne do ułożenia, a czasem kilka godzin po umyciu potrzebują go ponownie. Takie włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, polegającej przede wszystkim na unikaniu podrażnień skóry głowy. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się opiera się na:

 • niezbyt intensywnym wycieraniu włosów ręcznikiem,
 • nie myciu włosów w gorącej wodzie,
 • unikaniu niskiej jakości szamponów i używaniu odpowiednich kosmetyków,
 • nienoszeniu obcisłych czapek.
Rodzaje włosów: przetłuszczające się - powinno unikać sie nadmiernego ich pocierania ręcznikiem. Na zdjęciu kobieta w turbanie z ręcznika na włosach.
Photo by Curology on Unsplash

O czym pamiętać

Bez względu na to, jaki mamy rodzaj włosów i w jakiej kondycji są, podczas ich codziennej pielęgnacji należy pamiętać o zasadzie złotego środka. Należy zatem używać kosmetyków z umiarem i zdrowym rozsądkiem, słuchać swoich włosów a także uważnie obserwować ich kondycję. Warto także zapoznać się z tematem olejowania włosów za pomocą olejków roślinnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here