Mimo iż doskonale przyjęło się na zachodzie, olejowanie włosów pochodzi z Indii. Jest to starożytna praktyka ajurwedy, która ma ponad 4000 lat. Polega na masowaniu włosów specjalnie przygotowaną formułą olejków i ziół, zaczynając od skóry głowy i kończąc na końcówkach włosów.

Olejowanie włosów – jakie olejki?

Receptury do olejowania włosów zazwyczaj składają się z dwóch części, które będą się różnić w zależności od osoby, od rodzaju włosów i preferencji. Pierwsze z nich budowane są na bazie olejku roślinnego do włosów. Drugie budowane na ziołach lub olejach i ekstraktach z ziół. Każdy z nich ma inne właściwości i różne działanie. Najpopularniejsze są jednak oleje takie jak: sezamowy, kokosowy i słonecznikowy, ale można użyć także migdałowego czy lnianego.

Olejki do olejowania włosów opierają się w głównej mierze na dobroczynnych właściwościach olejków roślinnych. NA zdjęciu diwe buteleczki olejków roślinnych, w tym nagietkowy oraz kwiaty nagietka.
Obraz Marina Pershina z Pixabay

Olejowanie włosów – masaż to podstawa

Masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi, co może prowadzić do wzrostu włosów, a także pomaga się zrelaksować. Jednak energiczne pocieranie skóry głowy może złamać wiele włosów w trakcie i po masażu olejkiem. Bądź delikatny i opuszkami palców wmasuj olejek w cebulki i skórę głowy. Masaż skóry głowy, szczególnie ruchem okrężnym, doskonale poprawia krążenie. Najlepiej ułożyć dłonie w kształcie litery L i wywierając nacisk delikatnie wmasować olejek. Jednak uważanie, aby nie splątać włosów podczas tego procesu. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ może to spowodować połamanie włosów, a nawet może wyciągnąć włosy z mieszków włosowych.

Olejek nakładać na mokre czy suche włosy?

Włosy można olejować, zarówno gdy są wilgotne lub suche, ale włosy i skóra głowy muszą być czyste, inaczej olej nie będzie miał szans się wchłonąć. W przypadku cięższych olejów, takich jak olej kokosowy, najlepiej nakładać go na suche włosy, ponieważ większe cząsteczki mogą nie wnikać w łodygę mokrych włosów. Inny sposób na poprawę penetracji? Używaj ciepłego oleju, ponieważ płynna formuła lepiej się wchłania. Ciepło w postaci rozgrzanego ręcznika lub ciepłego olejku do włosów zwiększa szanse na wchłanianie. Możesz rozgrzać olej w misce (w kąpieli wodnej) i nałożyć go na włosy. Ewentualnie po aplikacji nałożyć na włosy gorący ręcznik.

Ile olejku powinnaś użyć?

Ilość potrzebnego olejku zależy od rodzaju używanego oleju, celu (kilka kropli jako serum lub więcej jako maska) oraz długości włosów. Delikatnie nałóż około 50 mililitrów olejku na skórę głowy i użyj około 50 – 100 ml na pasemkach. Ilość zależy od gęstości i struktury włosów. Zacznij od skóry głowy, a następnie delikatnie nałóż olejki na włosy od połowy długości i na końcówkach, aby nadać im bardzo potrzebne nawilżenie. Zwłaszcza jeśli farbujesz lub poddajesz je działaniu stylizatorów.

Olejowanie włosów poprawia ich kondycję. Na zdjęciu kobieta trzyma buteleczkę olejki, kropla opada jej na dłoń. Jest to poprawna metoda aplikacji olejku.
Photo by Christin Hume on Unsplash

Na jak długo należy go zostawić?

Niektórzy pozostawiają olej na włosach na noc, ale zwykle powinna wystarczyć jedna lub dwie godziny. Jeśli nałożysz więcej olejku niż potrzebujesz, myśląc, że musisz posmarować olejem każde pasmo włosów, będziesz potrzebować takiej samej ilości szamponu, aby to zmyć. Może to prowadzić do wysuszenia, co ma odwrotny skutek. Trochę idzie długą drogę. Nie każdy jednak powinien olejować włosy. Osoby z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry i łuszczycą powinny unikać olejowania, ponieważ może to zwiększyć łuszczenie się, powodując przywieranie łupieżu do skóry głowy. W innych przypadkach może również prowadzić do czerwonych plam, swędzenia, zapalenia i nie tylko.

Jak najlepiej olejować włosy?

Olejowanie włosów nie jest trudną umiejętnością, jednak warto zastosować podczas niego kilka stałych reguł.

  1. Zanim zaczniesz, odmierz olej, a jeśli jest stały to delikatnie podgrzej w aż się rozpuści i ogrzeje.
  2. Następnie oddziel włosy i wmasuj olejek od nasady aż po same końce. Przeczesz włosy grzebieniem z szerokimi zębami, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie (i zapobiec splątaniu). Masuj opuszkami palców.
  3. Powtarzaj, aż wszystko zostanie dokładnie pokryte, a następnie skręć włosy w kok. Trycholodzy sugerują, aby nie wiązać włosów zbyt ciasno, ponieważ masaż może rozluźnić włosy u nasady, czyniąc je bardziej podatnymi na pękanie, gdy są obciążone.
  4. Owiąż głowę gorącym ręcznikiem. Możesz zamoczyć go na chwilę w gorącej wodzie lub podgrzać w piekarniku.
  5. Umyj dokładnie włosy, pamiętaj by pozbyć się wszystkich pozostałości oleju. Najlepiej umyj głowę dwu-, a nawet trzykrotnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here