Dla wielu osób pasją jest odwzorowywanie faktycznych przedmiotów w mniejszej skali. W końcu model możemy stworzyć niemal ze wszystkiego. Począwszy od okrętów, przez samoloty i czołgi, aż do projektów złożonych budowli i maszyn. Sztuka budowania modeli umożliwia nam dowolną technikę, używanie dowolnych materiałów oraz tworzenie według własnego uznania, jednak ważne jest, aby w jak największym stopniu z zachowaniem poszczególnych detali, zbliżyć się do wersji oryginalnej. Początkowy modelarz powinien już na wstępie wiedzieć, że przed przystąpieniem do budowy, konieczne jest dokładne zapoznanie się przedmiotem, który będziemy tworzyć oraz sprawdzenie jego dokumentacji i parametrów.

Z czego tworzymy modele?

Gdy mamy określony plan działania i dostatecznie zapoznaliśmy się ze specyfikacją naszej budowli, w pierwszej kolejności należy zakupić odpowiednie materiały. Najlepiej wcześniej jest obliczyć zapotrzebowanie, tak aby nie kupić ich za dużo lub za mało. Podstawowym materiałem, który posłuży nam do stworzenia konstrukcji budowli jest sklejka. Stworzona z drewna brzozowego jest idealna na przykład do budowania samolotów, a dzięki dużej ilości fornirów w niej zawartej, nie jest wymagana częsta eksploatacja. Oprócz sklejek, istnieją również płyty XPS, które stworzone z lekkiej pianki nadają się do tworzenia modeli RC oraz deski balsowe, których lekkość sprawia, że będą idealne do modeli latających. Do miejsc imitujących okna, szyby lub inne przeźroczyste elementy, najlepiej sprawdzi się formatka z pleksy. Można ją bardzo dobrze ciąć, wiercić oraz szlifować. Gdy cały projekt jest złożony, trzeba jeszcze nadać mu kolor. Do tego zabiegu świetnie sprawdzi się folia oracover oraz chociażby papier czerpany koreański. Aby skleić cały model potrzebne będą kleje modelarskie, a dla drewnianych elementów – żywica.

modele

Narzędzia potrzebne do obróbki materiałów

Aby dobrze wyciąć szablon ze sklejki przyda się nam na pewno mała wyrzynarka z ostrzem drutowym oraz piłka włoskowa do podcinania desek i listewek. Te dwa urządzenia są niezbędne do zaczęcia przygody z modelowaniem. Oprócz nich, istotnymi narzędziami okażą się:

  • nożyczki uniwersalne – służące do cięcia materiałów takich jak tkaniny czy swego rodzaju folie będące okleiną naszych projektów.
  • ostrza segmentowe – w zależności od grubości ostrza, przeznaczone są do podcinania krawędzi materiałów miękkich, takich jak karton, guma czy skóra.
  • elektronarzędzia modelarskie – będące ostoją pielęgnacji modelu. Mogą to być przykładowo tarcze polerskie, kamienie szlifierskie lub koła pazurowe.

Zastosowanie silników w modelach

W momencie, w którym model jest już skończony, a chcemy by spełniał nie tylko funkcję ozdobną, możemy zdecydować się na zamontowanie w nim silnika. Istnieją specjalne silniki elektryczne, które są skonstruowane typowo dla modeli. Nie jest to jednak wystarczająco dużo, aby uruchomić nasz model. Potrzebne do tego są również akumulator, ładowarka oraz przekładnie. To wszystko musi być w odpowiedni sposób połączone kablami i dopiero wtedy możemy zacząć myśleć o uruchamianiu silnika w naszym projekcie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem MODEL-MAKING.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here