Rozpoczęcie dobrych nawyków może być trudne, a jeszcze trudniejsze do utrzymania, w tym miejscu pojawia się aplikacja śledząca nawyki. Istnieje wiele spekulacji na temat tego, ile czasu potrzeba, zanim nowy nawyk zostanie przyjęty. Niektórzy mówią, że 21 dni. Inni mówią, że 66 dni. Inni twierdzą, że nigdy nie jesteś naprawdę bezpieczny – zawsze musisz mieć nad tym kontrolę.

Dla niektórych lepszą opcją jest śledzenie nawyków w zwykłym kalendrarzu
Photo by Prophsee Journals on Unsplash

Co to jest aplikacja śledząca nawyki?

Narzędzie do śledzenia nawyków jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa: to sposób, aby pomóc ci śledzić, jak dobrze trzymasz się nawyków dziennych, tygodniowych lub miesięcznych. Dobre narzędzie do śledzenia nawyków może przybierać różne formy, od wyrafinowanej aplikacji po kartkę papieru i długopis. Ostatecznie nie ma znaczenia, jaką formę przybiera twój moduł do śledzenia nawyków. Liczy się to, że znajdziesz narzędzie do śledzenia nawyków, które będzie pasować do ciebie i twojego stylu życia. Taki, który ułatwia aktualizację i pasuje do sposobu, w jaki zwykle robisz.

Aplikacja śledząca nawyki: korzyści

Prowadzenie codziennego narzędzia do śledzenia nawyków – lub nawet miesięcznego narzędzia do śledzenia nawyków – ma wiele zalet. Spójrzmy na kilka.

  • Śledzenie nawyków sprawia, że ​​cele są bardziej osiągalne. Posiadanie ogromnego długoterminowego celu może onieśmielać. Tak onieśmielające, że niektórzy nawet nie zaczynają. Ale codzienne śledzenie nawyków daje ci małe wygrane, na które możesz czekać każdego dnia.
  • Fizycznie jesteś w stanie zobaczyć postępy, jakie robisz, i pomaga to zwiększyć motywację do dalszej pracy. Ponadto dzieli Twoje większe cele na mniejsze, codzienne fragmenty, co pomaga Ci osiągnąć to, do czego dążysz na dłuższą metę, tak jak aplikacje fitness.
  • Śledzenie nawyków zwiększa Twoją pewność siebie.
  • Czy należysz do osób, które tworzą listy rzeczy do zrobienia i listy kontrolne? W takim razie pokochasz śledzenie nawyków. Kiedy się nad tym zastanowić, jest to swego rodzaju lista kontrolna, ale łatwiej ją śledzić w osobnej aplikacji niż w aplikacji do listy zadań.
  • I tak jak czujesz się usatysfakcjonowany, gdy zaznaczasz pozycję na swojej liście, odczuwasz ten sam rodzaj satysfakcji, korzystając z narzędzia do śledzenia nawyków. Jest coś wyjątkowego w zaznaczaniu pola, aby powiedzieć, że ukończyłem nawyk.
  • Monitor nawyków pozwala Ci się skupić. Możesz czuć, że masz nieskończoną listę rzeczy do zrobienia każdego dnia. To nie tylko onieśmielające, ale także oznacza, że ​​jesteś znacznie bardziej podatny na rozproszenie i utratę koncentracji na swoich pierwotnych celach i zamiarach.
  • Dobre narzędzie do śledzenia nawyków to ciągłe przypomnienie szerszych celów, które próbujesz osiągnąć w życiu. Kiedy nadążasz za tym, jest to jak stała lista kontrolna, aby upewnić się, że masz wszystko pod kontrolą.
  • Śledzenie nawyków pomaga zachować motywację. To efekt kuli śnieżnej, gdy wciąż rozwijasz swoje przyzwyczajenia. Kiedy spojrzysz na wszystkie małe znaki X, które zapisałeś, poczujesz chęć kontynuowania.
  • To może być prawie uzależniające – tak jakbyś grał w grę, której nie chcesz przegrać. Istnieje wiele badań psychologicznych, które pokazują, że grywalizacja życia może być wspaniałym źródłem motywacji i ekscytacji.

Jaka jest najlepsza aplikacja do śledzenia nawyków?

Jeśli ręczne narzędzie do śledzenia nawyków nie jest dla ciebie, nie martw się. Istnieje wiele aplikacji do śledzenia nawyków, z których możesz skorzystać.

Habitify

Jeśli jesteś maniakiem danych, ta aplikacja do śledzenia nawyków jest dla Ciebie. Habitify ma łatwy w użyciu interfejs i proces. Mówisz mu, co chcesz śledzić, przypomina ci to wiele razy dziennie (jeśli chcesz), a następnie możesz wprowadzić swój postęp. Pokazuje również mnóstwo danych dotyczących wydajności, które pomagają lepiej zrozumieć wydajność w czasie. Im więcej masz danych, tym łatwiej jest odkryć wzorce i zhakować własną psychologię, aby móc trzymać się swoich celów.

Habitica

Ten jest dla wszystkich graczy. Habitica to cyfrowe narzędzie do śledzenia nawyków, które przybiera formę gry RPG. Tworzysz awatara, a wraz z upływem dni Twoje rzeczywiste działania wpływają na życie twojego awatara. Możesz zdobywać kolejne poziomy, aby zdobywać nagrody i odblokowywać specjalne funkcje. Możesz nawet walczyć z potworami ze swoimi przyjaciółmi. A przy ponad czterech milionach użytkowników musi to być satysfakcjonujące (i skuteczne). Jest dostępny wszędzie tam, gdzie chcesz śledzić swoje nawyki: komputer stacjonarny, iOS i Android.

Smartbandy mogą wspólpracować z aplikacjami fitness, ale to od nas zależy czy będziemy regularnie ćwiczyć.
Photo by Andres Urena on Unsplash

Strides

Ten program jest dość standardowy, jeśli chodzi o aplikacje do śledzenia nawyków. Jest jednak sprytna funkcja, która odróżnia go od wielu podobnych aplikacji: masz dużą elastyczność w sposobie śledzenia swoich nawyków. Możesz wyznaczać cele związane z serią, co jest pomocne w przypadku działań takich jak 30-dniowe wyzwanie. Możesz też ustawić średnią dla nawyków, których niekoniecznie musisz codziennie uprawiać. Na przykład, jeśli chcę ćwiczyć ukulele średnio trzy razy w tygodniu. To kolejna aplikacja na iOS do śledzenia nawyków, która nie jest dostępna na Androida.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here